18 Май 2024събота14:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕК: България се бави с иновациите

Необходими са големи усилия и реформи по дългосрочни стратегии, прилагани последователно

/ брой: 32

автор:Дума

visibility 35

България, заедно с Румъния, Литва и Латвия, е в групата на държавите в ЕС "със скромни резултати" в областта на иновациите и чиито постижения са значително под средното равнище за Общността. Това се посочва в съобщение на Европейската комисия по повод на публикувания сравнителен анализ "Индекс на Съюза за иновации" за миналата година.
Резултатите на почти всички държави в ЕС в областта на иновациите се подобряват, отчита анализът. Нарастването на постиженията в тази сфера обаче е забавено и ЕС не успява да намали разстоянието, което го дели от световните лидери в областта - САЩ, Япония и Южна Корея. ЕС изостава най-много в иновациите в частния сектор. Общността все още запазва значителна преднина спрямо бързо развиващите се икономики на Китай, Бразилия, Индия, Русия и Южна Африка. Китай все повече подобрява своите иновационни постижения и постепенно настига конкурентите си. В ЕС Швеция затвърждава челната си позиция в цялостната класация, следвана от Дания, Германия и Финландия. Иновационните дейности на фирмите се открояват като важен фактор за заемането на високи позиции на пазара, сочи анализът.
В групата на държавите в ЕС, следващи лидерите в иновациите, са Белгия, Великобритания, Холандия, Австрия, Люксембург, Ирландия, Франция, Словения, Кипър и Естония, като техните резултати са близки до средното равнище за Общността. Държавите с умерени резултати са Италия, Португалия, Чехия, Испания, Унгария, Гърция, Малта, Словакия и Полша с показатели под средното равнище за ЕС.
Държавите в челните места на класацията за иновации притежават общи предимства в националните си системи за научноизследователска дейност, се посочва в анализа. В тези страни ключова роля играят бизнес дейностите и публично-частните партньорства. Всички лидери в областта показват много добри резултати при разходите за научноизследователска и развойна дейност, включително от страна на фирмите.
За България изследването сочи, че страната ни е четири пъти под средното равнище в ЕС по показателя "интензитет на проучванията и развитието". Отчита се, че докато през 2002 г. нашата страна е отделяла 0,1 на сто от БВП за изследвания, то през 2009 г. разходите в тази област са достигнали 0,16 на сто. Въпреки това капиталовложенията на частния сектор в областта на иновациите остават най-малките в ЕС. Изследването заключава, че инвестициите в развитието и проучването са средството, с което България ще си осигури икономическа конкурентоспособност и висококачествени работни места.
Документът отчита, че властите у нас са си поставили амбициозната задача до 2020 г. да увеличат до 1,5 на сто от БВП разходите за развойна дейност, но се посочва, че това ще стане само на основата на големи усилия и реформи по дългосрочни стратегии, прилагани последователно.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ