03 Май 2024петък02:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Едва ли

/ брой: 47

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2617

Вероятно малко хора си спомнят, че антимонополната комисия направи поредица от секторни анализи за пазара на горива у нас. Последният от тях дойде преди две години след масови протести в страната заради необосновано високите цени по бензиностанциите. Очаквано основният извод във всичките тези доклади бе, че картел на този пазар няма. Едва ли обаче има обикновен потребител, който да вярва на подобно твърдение. Сегашната ситуация, без да е необходим някакъв анализ, отново доказва, че пазарът у нас е картелиран. В момента петролът е най-евтин от близо тридесет години и въпреки това нито една от веригите бензиностанции не смее самосиндикално да сваля цените. Не е трудно да се прогнозира, че всички ще го направят заедно, в един и същ момент. А без негласни договорки това няма как да стане.

До края на седмицата цените на горивата по бензиностанциите вероятно ще намалеят с 15-20 стотинки. Въпреки грандиозния спад на цената на нефта на международните пазари, започнал още в края на януари, до момента това не намери отражение върху цената на бензина и дизела. Мудната реакция на търговците на горива при спад на цените на петрола не е нещо ново за българския пазар, който се коригира бързо, само когато цената върви нагоре. През 2012 г. отново имаше подобен проблем на международните пазари и цената на петрола стигна около 150 долара за барел. На бензиноколонките горивата се продаваха за 2.50-2.60 лв. за литър. Когато петролът поевтиня два пъти, цената на литър гориво за крайните потребители стана 2.40-2.45 лв. Редовното оправдание на петролните компании за забавената корекция на цените при спад на цената на петрола е натрупването на запаси. Използва се и друго обяснение - цените в България са най-ниски в сравнение с други страни от ЕС. Дали обаче натрупаните евтини запаси по времето на евтиния петрол ще се продават на ниски цени и когато нефтът започне да поскъпва. Едва ли.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ