14 Юли 2025понеделник18:08 ч.

Едва ли

/ брой: 47

автор:Евгени Гаврилов

visibility 3014

Вероятно малко хора си спомнят, че антимонополната комисия направи поредица от секторни анализи за пазара на горива у нас. Последният от тях дойде преди две години след масови протести в страната заради необосновано високите цени по бензиностанциите. Очаквано основният извод във всичките тези доклади бе, че картел на този пазар няма. Едва ли обаче има обикновен потребител, който да вярва на подобно твърдение. Сегашната ситуация, без да е необходим някакъв анализ, отново доказва, че пазарът у нас е картелиран. В момента петролът е най-евтин от близо тридесет години и въпреки това нито една от веригите бензиностанции не смее самосиндикално да сваля цените. Не е трудно да се прогнозира, че всички ще го направят заедно, в един и същ момент. А без негласни договорки това няма как да стане.

До края на седмицата цените на горивата по бензиностанциите вероятно ще намалеят с 15-20 стотинки. Въпреки грандиозния спад на цената на нефта на международните пазари, започнал още в края на януари, до момента това не намери отражение върху цената на бензина и дизела. Мудната реакция на търговците на горива при спад на цените на петрола не е нещо ново за българския пазар, който се коригира бързо, само когато цената върви нагоре. През 2012 г. отново имаше подобен проблем на международните пазари и цената на петрола стигна около 150 долара за барел. На бензиноколонките горивата се продаваха за 2.50-2.60 лв. за литър. Когато петролът поевтиня два пъти, цената на литър гориво за крайните потребители стана 2.40-2.45 лв. Редовното оправдание на петролните компании за забавената корекция на цените при спад на цената на петрола е натрупването на запаси. Използва се и друго обяснение - цените в България са най-ниски в сравнение с други страни от ЕС. Дали обаче натрупаните евтини запаси по времето на евтиния петрол ще се продават на ниски цени и когато нефтът започне да поскъпва. Едва ли.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ