01 Септември 2024неделя01:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Едва 5% от българите в Испания ще се върнат

Сънародниците ни печелят по 900 евро на месец и две трети от тях харчат всичко в чужбина

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 40

Едва 5 на сто от българските емигранти в Испания планират завръщане у нас в следващите пет години, а около 65 на сто не биха окуражили децата си да се завърнат в родината. Това сочат данните от изследване на Института за икономически изследвания при БАН, представено вчера. Проучването, финансирано от фонд "Научни изследвания", е проведено през май и юни сред 506 сънародници, живеещи в 24 населени места в Испания.
Майките в по-голяма степен не искат децата им да се върнат у нас, което е симптом, че нещо в държавата не е наред, коментира зам.-директорът на института доц. Веселин Минчев.
Почти 3% от българчетата в Испания не говорят родния си език, а 15% го знаят съвсем слабо. Близо една трета от родителите посочват, че говорят на децата си на български, но те им отговарят на испански, допълни доц. Минчев.
18% от българите се колебаят дали да се върнат, а останалите близо 75% нямат никакви намерения да го правят. Според зам.-директора на института тенденцията е за трайно заселване в чужбина, като вече се регистрира и начало на загуба на владеене на българския език.
Средната възраст на българските емигранти в Испания е 36 години, като 23% от тях са с висше образование. Изглежда губим една креативна част от населението си, която е способна да се справя сама с проблемите си, коментира Минчев.
 Основната заетост на българите в Испания е в хотелиерството - 15%, селското стопанство - 12%, и строителството - 11%. Близо половината от анкетираните демонстрират много добро самочувствие и смятат, че по нищо не се отличават от испанците. Те печелят средно по 900 евро на месец и над 66% от тях харчат почти целия си доход в чужбина.
Като основна причина за заминаването си в Испания анкетираните посочват желанието да живеят при по-висок жизнен стандарт и да получават по-високо заплащане. Само 12,5% изтъкват, че са заминали, за да подпомагат семейството си или други близки. Българите в Испания са особена категория емигранти - някои заминават в зряла възраст, гледат по-дългосрочно на преселването си в чужбина и се интересуват основно от начина на живот, обясни доц. Минчев.
Преди да заминат, българите са притежавали жилище, кола и земеделска земя. Имущественият им статус в Испания показва, че и там те харчат парите си за същите неща - 73,7 на сто са придобили нов автомобил, 26,5% - жилищен имот, а 0,6 на сто - земеделска земя.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ