27 Декември 2024петък20:10 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Едно пробито евро

/ брой: 159

автор:Георги Готев

visibility 2023

Лидерите на ЕС си блъскат главите как да спасят Гърция, еврозоната, еврото, цялата европейска конструкция, че и международната финансова система дори. Оказа се, че пожарът в Гърция не можа да бъде загасен, и че въпреки спасителния пакет от 110 милиарда евро фалитът на съседната ни страна е неизбежен. Освен ако не бъде осигурен втори спасителен пакет, в който обаче по настояване на Германия трябва да участва и частния капитал. Мисия невъзможна.
Гърция има 345 милиарда евро дълг, а икономиката й е парализирана. Плановете за приватизиране на предприятия звучат добре само на теория. Днес шегата е не кой е луд да си купува фабрика на 8 септември, а кой е луд да си купи летище в Гърция?
Усилията на европейските лидери са да предотвратят падането на следващите плочки от доминото, първата от които е Италия. Каквото и да се говори за България, Италия е най-мафиотската държава в ЕС, и въпреки лъскавата фасада на многото световноизвестни италиански фирми, краката на третата по големина икономика в ЕС са глинени. Но Италия е прекалено голяма, за да бъде спасявана. Външният дълг на Италия е от 2,5 трилиона евро и е по-голям от този на Гърция, Португалия и Ирландия взети заедно. Освен това този дълг се държи само частично от италиански банки. В Белгия например треперят заради банката Дексия, най-голямата в страната, която се е изхитрила да "притежава" голяма част от италианския дълг. По същия начин, спасявайки Гърция, ЕС всъщност спасява германски и френски банки, като "Париба" например. Това, което на пръв поглед прилича на солидарност, всъщност е висша степен на лична заинтересованост. Или както се бяха изразили експерти от "Креди Сюис", усилието за спасяването на "периферна Европа" ще струва ужасно скъпо, но в противен случай цената ще е двойно по-голяма. Или друг добър цитат: МВФ и ЕС не спасяват бедни държави, те спасяват богати банки, дали пари назаем на лошо управлявани държави.
Неотдавна ЕС създаде фонд за подпомагане на държави от еврозоната в криза в размер от 750 милиарда евро, но за Италия според едни експерти ще трябва двойно повече, а според други - четири пъти повече. Но пламне ли Италия, изгаря и Испания, катаклизмът предзивква цунами и Европа става една голяма Фукушима.
Интересно е, че "периферията", за която става дума, са стари членки на ЕС в южната част на Евросъюза, с изключение на Ирландия. Източна Европа, от която макроикономистите на Запад неистово се бояха, се оказа доста стабилна. През 2008 г. Унгария получи спасителен финансов пакет от 6,5 милиарда, през следващата година Румъния получи 20 милиарда, суми, когато тогава изглеждаха огромни, но сега само потвърждават извода, че дори и най-финансово нестабилните нови членки посрещнаха кризата доста геройски. И двете страни запушиха пробойните и за проблемите им вече никой на споменава. Впрочем фондът за спасяване на държави от ЕС извън еврозоната е от 50 милиарда евро, не 750 милиарда, какъвто е за еврозоната. Казано с други думи, рухне ли цялата система, делото за спасявянето на източноевропейците ще е дело на самите източноевропейци.
В рамките на еврозоната не само липсва икономическо сближаване, но и тенденциите са на опасно отдалечаване на Севера от Юга. От въвеждането на общата европейска валута разликите в средния брутен национален продукт на север и на юг в ЕС се увеличиха с 11%. Това повече не може да продължава. Първата алтернатива е отказ от еврото, което неизбежно ще доведе до край на Европейския съюз като политически проект и връщане към общия пазар от 60-те години. Другата алтернатива е още по-трудна да си я представим - става дума за решение за въвеждане на общо икономическо правителство в еврозоната, на сближание на данъчните политики, за безпрецедентен отказ от суверенитет и качествен скок на Еврозоната към нещо, подобно на Съединени щати на Европа.
Необходима е перестройка на ЕС, но нито Барозу, нито Ван Ромпой нямат и грам от историческия замах на Горбачов.
Всъщност Горбачов не успя с перестройката - той се опитваше да спаси Съветския съюз, но стана неговия първи и последен президент. Това, което светът вижда като негов безспорен успех, е безкръвния край на студената война. Що се отнася до по-нататъшните събития - сгромолясването на диктатурите - те всъщност отговаряха на стремежа на народите.
Големият въпрос следователно е какво искат народите на Европа. Страшното е, че те се затварят все повече в себе си, търсят убежище в миналото си величие, което няма да се върне. Страни като Великобритания, Дания, Швеция, си казват: колко хубаво, че не сме в еврозоната. Поляците казват: какъв късмет, че не избързахме да приемаме еврото. Но всички се страхуват от евентуалния провал на еврото, защото никой не може да избяга от глобализирания ни свят.
През април разоговарях с европееца, който най-много прилича на Горбачов, Жак Делор. Той се смята за един от бащите на Европейския съюз и на еврото. Основният ми въпрос беше защо допусна ЕС да има обща валута, без да има обща икономическа политика.
Той припомни, че още от 1988 г. Като председател на Еврокомисията е настоявал Европа да върви "на два крака" - общата валута и общото икономическо управление, но държавните и правителствените ръководители не пожелаха това. Причината да няма координираност на икономическите политики трябва да се търси в Париж и Берлин, на които още от 2003-2004 г. трябваше да бъде припомняно, че трябва да спазват правилата. След това членството в еврозоната заблуди ирландците, че ще ги спаси от проблеми. Еврото ни предпази дори от собствените ми глупости, каза Делор.
През декември 2001 г., интервюирайки този голям европеец заедно с Тома Томов, аз бях онзи, който му подаде първата монета евро. Той не беше виждал такава, еврото официално се появи няколко дни по-късно. Делор се разчувства и се получи хубаво интервю. Повторих жеста, като този път му подадох една нарочно избрана много износена монета. Ако интервюто беше днес, за да го предизвикам интелектуално, щях да му подам една пробита монета.
 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 36176

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 33684

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 37049

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 37766

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 35669

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 35011

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 32368

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 31709

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 49770

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 41639

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 36358

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 35448

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ