Една трета от разходите на българина са за храна
Най-много средства от месечния си бюджет българинът отделя за храна. През 2017 година близо една трета - над 30 процента - са отивали за храна и неалкохолни напитки, сочи анализ на Евростат. По този показател страната ни се нарежда до Румъния, Латвия и Естония, където също храната е най-голямото перо в потребителските разходи. Като цяло за потребителски стоки от бюджета на домакинствата се харчат около 82 процента.
За транспорт и социални осигуровки българинът е отделял около 7% от доходите си. За облекло и обувки, както и за обзавеждане и поддържане на дома си, а също и за алкохол и цигари - 4,2%.
За здравеопазване българинът е отделял 5,4%, за свободно време, културен отдих, както и за различни видове комуникации - по 4,4 на сто и др.
В общия доход на българина през миналата година най-висок относителен дял заема работната заплата - 54,5%о. Доходите от всички други социални трансфери (пенсии, обезщетения за безработни, добавки за деца и други социални помощи и обезщетения) формират около 30 на сто от общия доход на домакинствата.
Телевизорът е предметът за дълготрайна употреба, който най-масово се използва от българите - близо 99% от домакинствата имат по един телевизор, а около 30 на сто - по два или повече.
Над 52 на сто са заявили, че притежават един автомобил, с две или повече превозни средства са около 5 на сто от българите.
Вече почти всеки българин притежава мобилен телефон-94 на сто. Стационарните са се свили до употреба от 32% от българите.
В европейски мащаб най-голямото перо от разходите за потребление са отивали за поддръжка на жилището - вода, електричество, газ или друг вид отопление, сочат данните на Евростат.
Следващото най-голямо перо от разходите на европейците е било за транспорт - 13 на сто. Около 12 процента европейците са харчили за храна. Следващи по важност разходи за европейците са били за "ресторанти и хотели" и "отдих и култура" с дялове от около 9 процента, отчита анализът.