11 Май 2024събота11:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Една година COVID в България: Надеждата е във ваксините

автор:Дума

visibility 581

Една година от първия доказан случай на коронавирус в България. Специалистите, които са в битката с епидемията от първия ден, са убедени, че само масовата ваксинация ще ограничи вируса и ще ни върне към нормалното.

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев коментира пред БНТ, че здравната система като цяла днес е в пъти по-подготвена за натиска на пандемията, отколкото преди 12 месеца.

Първите случаи на COVID-19 в България бяха в болниците в Габрово и Плевен. Тогава имахме само 2 работещи лаборатории, нямаше бързи антигенни тестове, нямаше над 150 лаборатории, нямаше маски, защитни облекла, припомни той.

Грешката, смята Кантарджиев, е била, „че се допуснаха много хора, едната част, наричайки се лекари, другите не лекари, да създадат едно недоверие в обществото, а оттам идва и страхът“.

Според мен ходът на пандемията обикаля 2 години, след което има вероятност да придобие сезонен характер, да е най-силен краят на есента и началото на зимата, малко преди грипа и да придобие ендемичен характер. Това означава малки групи от болни хора, но с по-дълга продължителност, ще се явява в отделни колективи, семейства и групи в следващите години, но няма да има пандемичен характер. Тогава може да се ваксинираме като за грип, обясни проф. Тодор Кантарджиев.

Нито бразилската, нито южноафриканската, нито нигерийската мутации ги няма в нашата страна, ако не ги допускаме ще е добре. Има го само британският щам, в последната седмица в Кюстендил, Сливен, и Бургас над 85% от циркулиращите вируси са от британския щам. Всички мутации се покриват от ваксините, с изключение на една - нигерийската от декември месец, която се изкарва по-леко. Но имаме готовност за нови мутации, коментира вирусологът.

По думите му се работи да се създаде и една обща ваксина за грип и коронавирус. Той каза също, че преболедувалите е достатъчно да бъдат ваксинирани с една доза.

Според него ключовото  в спазването на мерките е личната отговорност: "85% от хората спазват мерките, 10% не ги спазват от неразбиране и неглижиране и 5% го правят нарочно и напук, което компрометира в момента".

Ако вирусът продължи да се развива така, ще се ваксинираме всяка година, каза от своя страна акад. Богдан Петрунов, бивш директор на Центъра по заразни и паразитни болести. Настоящите ваксини оказват влияние на всички варианти на COVID-19, но в различна степен, така е и с с вида от ЮАР - влияят, но по-малко, коментира той пред Нова тв.

Ако така продължава да се развива вируса, вероятно ще трябва да се ваксинираме всяка година, защото още много варианти ще има на коронавируса, допълни специалистът. За ваксината на Johnson & Johnson той информира, че показва висока ефективност на различни места - Южна Америка, САЩ, Африка, при това с една доза.

 За него втората доза е много важна, а ваксините трябва да се поставят, както е протекло клиничното изследване, а не някой да реши самоволно, че ще слага само една доза или да променя времето на поставяне на двете дози. Но подчерта, че дори само едната доза предпазва до 50%.

Преболедувалите не бива да си слагат ваксина много скоро, защото те имат вече антитела, а ваксината стимулира допълнително имунната система, което не е добре. Не е нужно те да се изследват за натрупаните антитела, просто трябва да изчакат няколко месеца, заяви имунологът.

Вече се говори, че коронавирусът не е инфекция предимно на белодробната система, а на сърдечно-съдовата, допълни още той.

Акад. Петрунов бе категоричен, че няма значение с коя ваксина от одобрените ще се ваксинираме, тъй като те са сходни като действие и неслучайно са одобрени. Той подчерта, че ваксината ни помага да минаваме през болестта по-леко, а ваксинираният може да заразява и може да бъде заразен.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 785

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 739

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 780

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 753

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ