20 Февруари 2026петък12:02 ч.

ЕБВР повиши прогнозата за българската икономика

/ брой: 190

автор:Дума

visibility 1636

След две поредни понижения заради войната в Украйна и последствията от нея Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) повиши прогнозата за българската икономика през 2022 г. с 0,5 пункта до 3%. Европейската финансова институция обаче сви наполовина очакванията си за икономиката на България за следващата година с 1,5 пункта до 1,5%. Това става ясно от публикувания септемврийски икономически доклад.

Прогнозата за икономическия растеж е преразгледана нагоре благодарение на стабилното представяне на икономиката през първите шест месеца на годината.

Като фактори за понижената прогноза за следващата година се посочват "несигурността около доставките на природен газ за България, отслабващото търсене на стоки и услуги на фона на високата инфлация, влошаване на потребителското доверие, както и политическата несигурност в страната".

Силното първо полугодие е движено от частното потребление и правителствените харчове, както и от "ударното" натрупване на материални запаси. Частното потребление в България се увеличи с 4,2% на годишна основа през първата половин година, но загуби инерция заради повишаващата се инфлация и намаляващото потребителско доверие, отчитат експертите на ЕБВР.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 641

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 572

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 570

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 611

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ