17 Април 2024сряда00:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

27 юни 2022 г. Роденият в Будапеща американски геополитически анализатор Джордж Фридман (74) бе приет от унгарския премиер Виктор Орбан. На срещата Фридман представи последната си книга "Бурята преди затишието" и обсъди с Орбан войната в Украйна и предизв

Джордж Фридман: САЩ блокират Черно и Балтийско море

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 157


САЩ са защитени от нападение по суша. Нито Канада, нито Мексико са в състояние или имат интерес да водят сухопътна война срещу тях. Основната заплаха за американската национална сигурност идва откъм морето.

Влизането на Америка в Първата световна война бе предизвикано от германско нападение срещу американското корабоплаване. Във Втората световна война основният мотив на Вашингтон пак бе същият. Ако Германия прекъснеше линиите за доставки между САЩ и Великобритания, тя можеше да изолира Великобритания и да я напада по всяко време. 

Осигурила си Атлантическия океан и оперативна база във Великобритания, Германия можеше да застраши източното крайбрежие. В Тихия океан японската атака срещу Пърл Харбър, ако бе водена разумно, пък можеше да осигури морските пътища от Хаваите до Западното крайбрежие на САЩ и евентуално да даде възможност на Япония да наложи волята си в Тихия океан. Дори Студената война бе предимно военноморска. Във Виетнам, където САЩ не разполагаха със стратегията "суша-море", нещата завършиха зле.

В Украйна има елемент от тази стратегия. Ако Русия победи Украйна, тя ще се окаже на границата на НАТО и ще може да атакува на запад. САЩ практикуват стратегия на изпреварване на сравнително ниска цена от гледна точка на американските жертви, за да предотвратят малко вероятното придвижване на Русия към атлантическото крайбрежие. Морските действия се използват за отблъскване на сухопътните сили. Това бе стратегията, използвана срещу СССР през Студената война, а и сега се прилага срещу руските сили в Украйна. Тази стратегия е твърде фина, за да бъде лесно забелязана.

Военноморската стратегия на САЩ в Украйна има за цел преди всичко да блокира водните пътища, които биха могли да улеснят движението на руските сили - а именно в Черно и Балтийско море.

По отношение на Китай тази стратегия е подложена на най-сериозно изпитание. Основната стратегия на САЩ е запазването на контрола над Тихия океан и поддържането на линиите за снабдяване на съюзниците, за да се предотврати отварянето на пътя за Китай. Сърцевината на стратегията е да се оказва натиск върху Китай, за да бъде принуден да балансира и ребалансира силите си. 

Като пример ще посочим това: завземането на Тайван от Китай не е възможно, като се има предвид времето, необходимо на оперативна група да достигне до тайванския бряг, по време на което той би бил открит за нападение от страна на САЩ. Това ограничава китайската заплаха за американските брегове. 

Военноморската война (тук включвам и военновъздушните сили, както е обичайно след Втората световна война) съчетава две стратегии, едната от които ограничава китайското движение по море, а другата - открива възможност за заплаха към Китай.

Китайците постоянно заплашват Тайван, но досега не са предприемали действия заради вероятната намеса на ВМС на САЩ. Именно военноморската мощ предотвратява китайските действия.

Адмирал Алфред Махан написа книга за тази стратегия преди повече от век. Тази стратегия все още е в сила и е изпълнена с прецизно взаимодействие със сухопътните сили. Когато военните действия на САЩ са били неуспешни, както във Виетнам, те са се проваляли или защото теренът не е бил податлив на военноморска сила, или защото тя не е била използвана. 

Американската стратегия за водене на война, никога не се е променяла. Докато Китай е ограничен от тази сила, Русия е блокирана от ефективното използване на водите в своята периферия, а други враждебни сили се стремят да избягват американската военноморска мощ. Но САЩ я използват като централна сила.

Със съкращения

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ