20 Април 2024събота01:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Джо Байдън води в гласуването по пощата

Тръмп може да обърне резултата само при небивала активност пред урните на републиканските гласоподаватели

/ брой: 209

автор:Дума

visibility 839

Един ден преди президентските избори в САЩ предварителния вот по пощата показва, че гласовете на избирателите от Демократическата партия преобладават над гласовете на Републиканската партия в съотношение 48,3% към 41,5%, твърди компанията TargetSmart, на която се позовава в. USA today. В предварителния вот са гласували рекордните 90 млн. души, лично или по пощата. Това означава, че в гласуването бившият вицепрезидент Джо Байдън води в същото съотношение пред Доналд Тръмп. TargetSmart е фирма на Демократическата партия за електорални данни, тя съчетава партийна информация от щатите и собствено моделиране. Избирателите без партийна принадлежност съставляват 10,2% от предсрочно гласувалите. Така президентът Доналд Тръмп ще трябва да разчита на масово участие в деня на изборите сред републиканците, за да победи Байдън, коментира вестникът. "Неговите гласоподаватели явно са слушали призива му да не гласуват по пощата и много от тях чакат деня на изборите", смята Том Боние, главен изпълнителен директор на TargetSmart. "Поради рекордните нива на избирателна активност при демократите в предсрочното гласуване, републиканците ще трябва да направят нещо подобно в деня на изборите. Ще трябва да проявят активност, каквато ние никога не сме виждали", резюмира той.

Тръмп многократно твърдеше, че бюлетините по пощата са податливи на измами и настоява, че трябва да се броят само резултатите, подадени в изборната нощ.

Доналд Тръмп намали разлика от Байдън с 1 процент, показват проучване, публикувано по поръчка на "Уолстрийт джърнъл" и телевизия NBC. Според него 

разликата между кандидатите сега е 10%. 

Предимството на демократа Байдън е намаляло много повече в 12-те така наречени колебливи щати, където не е ясно коя партия и кой кандидат ще надделее на изборите. В тези щати Байдън има 51% от избирателите, а Тръмп - 45%. Експертите на изданието обръщат внимание на факта, че нивото на подкрепа за демократа сред имигрантите от Латинска Америка достига 62% в сравнение с 29% за републиканеца. През 2016 г. балансът между демократа Хилари Клинтън и Тръмп беше почти идентичен (66% и 28%), което не попречи на републиканеца да спечели президентските избори. Анкетата е проведена сред 1000 регистрирани гласоподаватели от 29 до 31 октомври. 

Социологическите проучвания от уикенда показват, че Тръмп може да събере 270 гласа в Избирателната колегия, макар това да бъде трудна, но не и невъзможна задача. Тук математиката е много проста. Бившият вицепрезидент се нуждае от 38 електорални гласа към тези 232, които Хилари Клинтън спечели през 2016 г. Байдън има значителна преднина в два щата, които Тръмп спечели с по-малко от процент през 2016 г.: Мичиган и Уискънсин.  Проучване на CNN/SSRS от събота дава 12% преднина на Байдън в Мичиган и 8% в Уискънсин, което е извън статистическата грешка. Двата щата общо осигуряват 26 електорални гласа. С гласа във 2-ри конгресен район в Небраска Байдън събира 259 електорални гласа в Избирателната колегия. Това означава, че Байдън се нуждае от още 11 гласа.

Най-трудната задача вероятно е във Флорида, където разликата между двамата кандидати е 2-3 процента. Флорида осигурява 29 електорални гласа. Байдън също има шанс да постигне магическото число от 270 електорални гласа в Северна Каролина, която дава 15 гласа. Проучването на Си Ен Ен показва, че там Байдън води с до 6%, но средно разликата е около 3%. Бившият вицепрезидент е фаворит за победа, въпреки че една статистическа грешка от 3-4% може да даде победата на Тръмп. Ако Тръмп успее да спечели Флорида и Северна Каролина (заедно с Джорджия, където проучванията са подобни като във Флорида), американският лидер има голям шанс да бъде преизбран. Той ще се нуждае от победа в Аризона и Пенсилвания. Възможно ли е? Да. Ще бъде ли лесно? Не. В Аризона Байдън има 6% преднина според анкета на New York Times/Siena College poll. Си Ен Ен дава 50% за Байдън и 46 на сто за Тръмп. Осреднено бившият вицепрезидент води с 4 процента. Ако Тръмп успее да победи в Аризона, той ще се нуждае и от Пенсилвания. А там три  социологически проучвания показват предимство на Байдън. Той води с около 5% според сондаж на Muhlenberg College (статистическата грешка е около 5,5%), с 6% в изследването на New York Times/Siena College и 7% в изследването на ABC News/Washington Post. Възможно е Тръмп да преодолее дефицита от 6%, но той ще се нуждае от много по-голяма грешка в социологическите проучвания, включително и на национално ниво. Тук американският лидер изостава с около 9%. Сондаж на NBC/Wall Street Journal дава 10% преднина на Байдън. Докато през 2016 г. Тръмп изоставаше само с 4 процента.

Поражението на действащия президент на САЩ Доналд Тръмп на президентските избори на 3 ноември е предпоставка за преодоляване на пандемията от КОВИД-19 в страната. Това заяви Джоузеф Байдън на митинг във Филаделфия, щата Пенсилвания. "Истината е, че за да победите вируса, първо трябва да победите Тръмп. 

Самият той е вирус", заяви Байдън. 

Той изрази възмущението си и от предположението на ръководителя на Белия дом, че американските лекари изкуствено надуват данните за коронавируса, за да извлекат ползи. "Това е повече от атака. Това е срам, той самият е срам", добави Байдън. 

Междувременно американски политолози са съставили три сценария на събитията в следизборната нощ на 4 номеври, разкри пред ТАСС политическият наблюдател на телевезия Ей би си Рик Клейн. Първият, когато единият от кандидатите събира 270 гласа от общо 538-членната Избирателна колегия, а вторият кандидат признава поражението. Този вариант е най-желателен, но и най-малко вероятен, осбено след заявленията на Тръмп да оспорва резултатите до последния възможен момент. Вторият вариант допуска задържане от един до няколко дни за обработката и обявяване на резултатите от вота. Продължителността на паузата ще зависи от бързината за преброяване на гласовете, подадени по пощата в няколко "бавни" щата. Според Рик Лейн този сценарий е най-вероятен. Не е изключен и сценарият, който американски политолози нарекоха "дяволски". Двете политически партии започват да оспорват резултатите от гласуването в определени градове, окръзи и щати. В този случай нещата могат да стигна до Върховния съд, а името на следващия президент може да стане известно чак след няколко 

Чуждестранните държави нямат уменията и ресурсите 

да променят резултата от общите избори в САЩ на 3 ноември. Това беше заявено от Кристофър Кребс, ръководител на Агенцията за киберсигурност и инфраструктура към министерството на вътрешната сигурност на САЩ. "Определено не виждаме чужда сила, която може да подмени дори един глас, подаден в САЩ. Американците трябва да бъдат уверени в сигурността на вота, преброяването на гласовете и резултатите", каза Кребс. Агенцията за киберсигурност и инфраструктура, заедно с други американски агенции, се е научила през последните четири години да неутрализира за 24 часа заплахите в киберпространството, каза Кребс. Според Кребс агенцията му "наблюдава приблизително 95% от гласовете, които вече са подадени за президентските избори през 2020 г.". Това обстоятелство позволява на избирателните комисии точно да преброят всички бюлетини, увери той. 

ДУМА припомня, че на 3 ноември гласоподавателите в САЩ избират президент и вицепрезидент, всички 435 членове на Камарата на представителите, една трета от Сената, 13 управители на щати и територии и местни власти.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ