16 Август 2024петък15:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дюните пак стават част от плажовете

Стават изключителна държавна собственост и върху тях няма да може да се строи

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 148

Дюните отново ще бъдат част от плажовете и ще имат статут на изключителна държавна собственост, т.е. няма да могат да се застрояват. Тази промяна е залегнала в предложенията за промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК), които бяха представени на кръгла маса в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) вчера. Предстои и обществено обсъждане на предложенията.
Дюните бяха извадени от обхвата на плажовете през 2008 г. и някои от тях, дори в защитени територии, бяха застроени. Концесионерите и наемателите на плажовете няма да плащат допълнително за увеличената площ. Целта е единствено да се забрани строителството върху дюните, обясниха от МРРБ.
Промените в ЗУЧК целят да облекчат и съкратят процедурата по отдаване на концесия на морските плажове. Концесионният договор ще влиза в сила два месеца след подписването му, а не от следващата година, както е сега. Отдаването ще става чрез конкурс на няколко етапа - изготвяне на обосновка, решение на Министерския съвет за откриване на процедура, самата процедура и обявяване на концесионер.
Част от приходите от концесията ще отиват за подобряване на условията по плажовете - поставяне на табели, улесняване на достъп, санитарно поддържане на неохраняеми плажове и т.н.
В ЗУЧК ще бъде записано, че забраните за строеж за първа и втора линия на морето няма да могат да се заобикалят дори и при одобрен подробен устройствен план на инвестиционен проект.
Схемата за поставяне на преместваеми обекти на плажа пък ще се одобрява еднократно от общината за целия период на концесията. Сега някои общини всяка година одобряват схемата и събират съответната такса от оператора. Промените предвиждат повторна такса да може да се събира само при промяна на разположението на преместваемите обекти.
Иво Стефанов изтъкна и едно недомислие - с промени в Закона за ДДС от миналата година държавата е започнала да начислява този данък върху концесионните такси, които са договорени на по-ранен етап и частникът си е направил съответните разчети. По тази причина сега цените ще трябва да се вдигнат.
Новите текстове в ЗУЧК ще доведат до много сериозно намаляване на позволените търговски площи около заведенията на плажа - с около 30 на сто. Това обаче ще важи само за новите договори.
В закона няма да влезе предложението за диференциация на плажовете според местоположението им - пред детски лагери, ваканционни комплекси, извън населени места, и т.н., защото идеята предизвикала много негативни реакции, обясни Екатерина Захариева, зам.-министър на регионалното развитие. Най-честите коментари на тази идея бяха, че така ще се обособят плажове за богати.







 

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ