20 Април 2024събота11:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Личности

Дяволското прегрешение да си българин

На мен, основоположника на така наречения "македонски литературен език", ми се забранява да пиша на езика, на който майка ми е пяла песни, изповядва Венко Марковски в едно от своите писма до съпругата си Филимена

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 699

В брой 11 на ДУМА от 15 януари т.г. публикувахме "Писмо първо" на големия българин и патриот, българския поет Венко Марковски, включено в неговата книга "Голи оток - остров на смртта. Гневник в писма", в което той разкрива механизма на македонизма като "формула" за изличаване на националното съзнание на българите в Македония и продължение на политиката на великосръбския шовинизъм в Титова Югославия през втората половина на XX век. Публикацията разкрива и малко известното досега намерение на бившия диктатор Йосип Броз Тито България да бъде погълната от федерацията, с което не се съгласява дори самият Йосиф Сталин.
Днес публикуваме с незначителни съкращения "Писмо дванадесето" на Венко Марковски до съпругата му Филимена из книгата "Голи оток - остров на смртта", от което се добива представа за атмосферата в прочутия Титовистки концлагер и  македонизацията като форма на "пълзяща сърбизация" на българското население в Македония. 



Писмо дванадесето
Скъпа моя,
Не знам дали знаеш, че аз тук се водя като Вениамин Миланов Тошев, под номер 4832. Не смея с никого да приказвам. Забранено ми е. Минавам мълчаливо. Чувствам погледите на стари приятели, които с намигване ми дават да разбера, че и те са минавали по тоя път, по който аз сега минавам. Чудно. Съден съм като Венко Марковски и съденето ми беше обявено в югославския печат. А ето, тук на "Голи оток" изтърпявам наказанието си не като Венко Марковски, а като Вениамин Миланов Тошев. Документ с името Вениамин Миланов Тошев не съществува нито в Македония, нито в Югославия. Училището съм завършил с името Велимир. Венко не ми е кръщелно име. Това име ми сложи Теодор Траянов. Искам да напомня, че и като партизанин аз бях с името Венко Марковски, а не Вениамин Миланов Тошев. И когато ми се издигаше кандидатурата за народен представител в Съюзната скупщина и за народен пратеник в Народното събрание в Македония, аз и в двата случая фигурирах на листите като Венко Марковски. С името Венко Марковски обществеността в Югославия и в света познаваха не някой си абстрактен, неизвестен Вениамин Миланов Тошев, а писателя, поета, който се занимава от детските си години с литературна поетична дейност.
Вениамин Миланов Тошев беше необходим и нужен на властта по ред причини. Една от които е да се покаже, че в Югославия, особено специфична Титовска Югославия, няма поети по затворите, и доколкото такива се намират, те са с неизвестни имена.
Друга от причините беше, че Титова Югославия е висша форма на народна демокрация и в нея няма борци за човешките права, които лежат по затворите.
Третата причина беше, че в Югославия републиките са равноправни и че всеки в своята република приказва на установения език на своя народ. А ето, мене, за когото ме смятат властта и правителството, че съм основоположник на така наречения "македонски литературен език", ми се забранява да пиша дори до майка ми с езика, на който тя ми е пеела песни. И ето, принуден съм аз, който от диалектна форма съм създавал литературен език за разбирателство между хората по селата и градовете на Македония, да се връщам от литературния език към диалекта, на който приказва майка ми. И това нещо беше ми отнето под претекст, че няма следовател, който да разбира моите писма. И затова бях принуден да ви пиша на сръбски език. Като че ли сега я виждам майка ми, когато вземаше да й чете някои редове от мен, написани до нея, как извиква:
- Е, синко, виждаш ли, сърбите пак ви изхитриха. Спомняш ли си, когато после освобождението дойде с Темпо в къщи и аз го посрещнах от прага и го попитах: "Синко, какъв си ти?" А той ми отговори: "Църногорец, бабо." "Ама сърбин, нали? И аз съм такава като тебе, македонка, но българка, чедо. От веко векове българи живеят по тия места. Е, дано господ даде, най-после да има разбирателство, мир между людете." И може би права е майка ми, ти ще намериш начин да й обясниш за обстоятелствата, които настанаха след моето осъждане.
Сега се получава следният факт. Аз съм осъден като Венко Марковски, а изтърпявам наказанието като Вениамин Миланов Тошев, което значи, че след изтърпяването на наказанието на Вениамин Миланов Тошев властта ще има пълното основание отново да ме подведе под съд за неявяване и изтърпяване на наказанието на Венко Марковски.
Чудни дяволски прегрешения!
Една от най-важните причини може би е тая, от която властта най-много се страхуваше, а именно, че интересът и протестите извън страната може да принудят властващите да бъда отново освободен от наказанието, както беше по време на 1949-1950 г. Сега властта беше сигурна в едно, освен нея никой нямаше право в рамките на Жицата да знае и да твърди, че в затвора на "Голи оток" се намира Венко Марковски.
Напомням един интересен факт. От ЮНЕСКО беше пристигнала делегация, която се интересуваше от затворника Венко Марковски. При разговора с управителя присъствал и един от криминалните. Буден младеж, на 23-24 години, политически грамотен. Този младеж чул, че някой от делегацията поставил въпрос конкретно за Венко Марковски, т.е. за мене.
Управителят отговорил:
- Извинете, такова лице в затвора на "Голи оток" няма. Ако имаше, аз щях да зная, като управител на този затвор.
Човекът от делегацията отговорил:
- Ние сме сигурни, такива са сведенията в ЮНЕСКО, че такова лице има. Може би той излежава наказанието под друго име? Моля ви, проверете, за да не стават недоразумения. Това ще бъде неудобно както за вас, така и за държавата.
Управителят знаел ли е или не е знаел, че Венко Марковски се води под друго име или не, все едно. Той не показал никакво смущение. Никаква изненада.
Криминалният дигнал рамене и казал:
- Май, струва ми се, че има такова лице. Моля ви се, за какво се касае, за писател ли, общественик ли или военно лице?
- За писател се касае. И то известен писател.
Управителят успял да смъмри криминалния и той се сепнал и казал:
- А, да, но не е в тоя затвор.
На вечерната проверка криминалният задъхан пристъпи към мене:
- Другарю, по всичко изглежда, че ще бъдеш освободен. Много силни хора се застъпват за тебе. Аз на една среща присъствах в управлението и чух целия разговор. Бях предупреден от управителя на никого да не казвам за това. Но нали сме с една и съща съдба, че и ти изтърпяваш наказанието като политически, а аз като криминален, но, разбира се, времето тече. То не отделя криминални от политически.
Между командирите в затвора имаше хора, които покрай служебната работа се подготвяха и за изпити, задочно учеха.
Един от тези командири разбрал, че аз съм бил писател, приближава се един ден до мен и ме попита:
- Казаха ми, че ти си бил писател. От литература си разбирал. Имам една молба...
И аз го прекъсвам:
- Аз съм на работа и мен ми е забранено да приказвам.
- Аз съм командир и аз те освобождавам. Отговаряй на въпроса ми.
- Моля ви се, от какво се нуждаете по литература?
- От македонска литература.
- Именно за кого?
- За Венко Марковски.
- Нима не знаете кой е Венко Марковски?
- Не знам.
Настъпи неприятна пауза. В гласа ми прозвуча едно съжаление към човека, който е призван да те пази в затвора, а не знае кого пази.
- Ако аз ви кажа, командире, това, което ви интересува за Венко Марковски, вие ще се озовете там, където и той се намира.
- А къде се намира?
- Пред вас, в "Голи оток".
- Нима е възможно това да си ти?
- Да, възможно е. Аз съм тук под друго име.
Командирът мълком, смутен си отиде.
Управителят, който претендираше, че не е чул, че в неговия затвор се намира Венко Марковски, беше променил тона на разговора си с мен. Бях изненадан защо ме викат в управлението.
- Викам те по една спешна работа и надявам се, че ще бъдеш разумен, и от твоя отговор зависи дали ще се прекрати твоето по-нататъшно седене в затвора. А именно. В Москва станал спор между двама учени: между български и македонски учен. Българският учен казал, обръщайки се към македонския учен: "Как може да се говори с вас за някаква честност, за някакви добри отношения, за подобрение на отношенията след нормализацията между Югославия и България, когато вие на "Голи оток" държите в затвора създателя на македонския език по ваше мнение, Венко Марковски, заради това, че е написал художествено произведение?
- Какво общо има всичко това с мен? Аз съм затворник. Безгласен. Моето мнение в затвора е невалидно, а ако е валидно, аз имам съвсем друго мнение. Моето мнение е на страната на българския учен.
- Но България иска да ни отнеме Македония. Тя има териториални претенции - намеси се управителят.
- Това е работа, която не е по силите ми. Аз не искам за чуждите с голи ръце да вадя врели кестени. За това, което съм направил, аз съм тук.
Хората в затвора са като добитък. С номера, с определени на ръста каторжни дрехи.
И ето, на държавата й притрябвало в момент, когато я обвиняват някъде, да излезе чиста и права пред света, се послужва с лице, което й е необходимо, а то се намира зад затворнишките решетки. Управителят е в ролята на касапин, който смята, че разполагайки с телата на осъдените, може да разполага и с техните души. Тялото е едно, това е нещо, с което разполага държавата, и чрез измъчване на тялото държавата се заблуждава, ако мисли, че владее и душата.
Съвестта е съдникът, който не може да бъде подкупен. Няма монета, която може да подкупи човешката съвест, която се бори за правата на своя народ.
И така прекрасният шанс отново да бъда на свобода отпадна, потъна в невъзврат.

Диктувано направо на 30.11.1980 г., гр. Банкя

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ