29 Март 2024петък10:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Таланти и поклонници

"Дяволското чедо" свири божествена музика

Николо Паганини - най-великият цигулар на всички времена, изтръгва от струните на легендарната "Гуарнери дел Джезу" птиче пеене, кучешки лай и дори магарешки рев

/ брой: 292

автор:Дума

visibility 8142

Иван Беловски

Роденият в Генуа през 1782 г. виртуозен цигулар Николо Паганини със своето смайващо майсторство издига скромния до онова време струнен оркестрален инструмент до съвършенство. В неговите божествени ръце цигулката зазвучава в нови тонове, трели и ридания, които пленяват сърцата на хиляди почитатели. Въпреки това за Паганини се говори, че е "дяволско чедо", човек, продал душата си на сатаната срещу умението да извлича от струните вълшебно звучене.
В няколко хроники, които отбелязват неговите изпълнения в редица европейски градове, анонимни автори пишат, че по време на концертите на Николо се появява тайнствена червеникава фигура, която движи ръката му с лъка!
Трябва да бъде отбелязано обаче, че от живота на Паганини могат да бъдат разнищени хиляди случаи, които доказват, че маестрото получава прозвището "дяволско чедо" съвсем несправедливо. Той притежава както всички свои съвременници обикновени земни слабости. В днешно време звучи абсурдно неговите капричиа да бъдат наричани дяволски, при положение че почти всеки, който свири на цигулка, може с повече упражнения да ги изсвири. Макар че техниката на Паганини става съставна част от обучението по цигулка.
Като музикант Николо Паганини бил гениален и изобретателен, настройвал цигулката по необикновен начин, изтръгвал от струните й птиче пеене, кучешки лай, дори магарешки рев. Но като човек маестрото бил всичко друго, само не и свързан с дявола. Страдал от вътрешно безпокойство, което го напускало само в момента, когато взимал в ръце цигулката. От малък се проявявал като невротичен тип. Когато навършил пет години, баща му купил мандолина, на девет години получил подарък - цигулка. И свирел по принуда.
Отначало малкият Паганини мразел баща си заради неговата неумолимост да го принуждава да свири, но постепенно музиката го омагьосала. Той обаче не вървял по утъпкани пътища, а си изработил собствена техника. Като самоук започнал да свири в черквите и там пожънал първите си успехи. На тринадесетгодишна възраст уредил в родния си град Генуа първия публичен концерт, за да събере пари за пътуването си до Париж, където искал да следва.
Гениалният Паганини карал хората да изпадат в екстаз, но самият той останал необразован. Дори като възрастен не успявал да напише писмо без правописна грешка. С това бреме вървял по своя бурен житейски път. Страстта към хазарта, любовта му към парите и непреодолимото влечение към представителките на нежния пол често го довеждали до критични ситуации. Веднъж дори трябвало да заложи цигулката си. В това мъчително положение непознат меценат му дал в заем инструмента "Гуарнери дел Джезу", който днес се намира в музея в Генуа. Когато благодетелят чул как маестрото свири на цигулката, веднага му я подарил.
През целия си живот Николо Паганини бил обзет от страст към жените и парите, непрекъснато свързвал едното с другото в експлозивна смес, в която първата съставка служела на втората, а втората помагала да се решават проблемите на първата. През неговия живот са минали толкова много красавици, че било невъзможно да бъдат изброени. Изследователи на виртуозния цигулар споменават за връзките му с Елиза Бачоки, сестрата на император Наполеон, както и с младата Антония Бианки, дарила на 42-годишния Паганини син на име Ахило, когото маестрото боготворял и обичал с нежна и трайна любов.
Сред връзките му имало плеяда от непознати жени, които може би са означавали за Паганини повече. Към всички тях маестрото се привързвал за известно време със страстна и безусловна любов. Една от любовниците му много харесвала изпълненията на китара. Тя накарала Паганини да остави цигулката и да я замени с китара. Това, разбира се, продължило само до края на техния роман, но през това време Николо така овладял китарата, че дори композирал музикални произведения за този инструмент.
Погледнато отстрани, виртуозният Паганини жънел успехи, но вътрешно оставал нещастен човек, пленник на особения си характер и свързаните с това депресивни състояния. Той имал доста неугледен външен вид - висок, слаб, с перманентно бледо лице като на смъртник. Когато вървял, приличал на някаква кукла, когато свирел, цигулката подскачала, а ръцете му като че всеки момент щели да се откъснат от тялото. Но въпреки това - или може би точно заради това - той ставал все по-загадъчен и по-привлекателен.
Всеки, който го слушал да свири, оставал във възторг. Маестрото превръщал цигулката в нещо съвършено ново и непознато. По този повод големият полски композитор и пианист Фредерик Шопен споделил: "Такива тонове дотогава можехме да си представим само насън." Гьоте не се чувствал призван да произнесе присъда, но признал: "Просто чух нещо метеорично, нещо, което не съм в състояние да разбера." Росини, който се сприятелил с Николо, му направил комплимент със следните думи: "Слава Богу, че не се занимава с опера. Иначе щеше да бъде страшен съперник."
На 46-годишна възраст Паганини триумфирал в австрийската столица Виена, след което последвало половингодишно турне в Англия.
Според хронисти от онази епоха куп болести измъчвали напористия Паганини все повече и повече. Виртуозът страдал от ревматизъм, от силни стомашни болки, също и от някаква неизяснена форма на туберкулоза, която поразила гръкляна, отнела му гласа и накрая го отвела в гроба.
Николо Паганини имал славата на скъперник, но дневникът, в който грижливо изписвал пътните си разходи, доказал, че е раздавал щедро както бакшиши, така и дарения. Когато в Париж, вече ням, той изслушал симфонията на Хектор Берлиоз "Харолд в Италия", изразил възхищението си от композитора, като му изпратил 20 000 франка.
Маестро Паганини доживял до 58 години. През месец май 1840 г. във френския град Ница го задушил тежък пристъп на кашлица.
Великият цигулар през целия си живот пътувал като скитник от място на място и никъде не успявал да се задържи. Той искал да прекара старините си в една къща край град Парма, Италия, която купил, но желанията му не се сбъднали. Гениалният Паганини никъде не намирал покой приживе. Не го намерил и след смъртта си. Легендата за "дяволското чедо" го преследвала и като мъртъв, поради което Римокатолическата църква му отказала вечен покой в родната италианска земя.
 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 526

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 532

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ