Дянков пак поиска намаляване на лихвите по кредитите
Може да задължат банките да поделят таксите с клиентите или да ги поемат изцяло
/ брой: 34
Министерството на финансите готви законодателни промени за лихвите по банковите кредити. Това заяви министърът на финансите Симеон Дянков пред БНТ вчера.
Преди месец министърът обяви, че държавата има лостове да въздейства върху банковите лихви, като уточни, че това ще е тема на разговори с Асоциацията на банките в България на едно от първите заседания на тристранния съвет за тази година. Пред БНТ той обясни, че Министерството на финансите съвсем скоро ще представи за обсъждане и законодателно приемане на мерки, които ще спомогнат за намаляване на лихвите по кредитите за граждани и домакинства - потребителски кредити и за закупуване на жилище.
По думите му най-важните от замислените мерки в тази посока са три. Първата е свързана с метода на определяне на лихвения процент при потребителските кредити. Досега всяка банка в България прилага свой метод, без да е ясно как точно е изчислен, докато в Европа тези лихви се определят на базата на публичния индекс EURIBOR плюс определен процент, каза финансовият министър. Новото предложение е у нас лихвите по кредити за граждани и домакинства да се определят на основата на EURIBOR или SOFIBOR. Според него така и гражданите много по-лесно ще се ориентират за нивото на лихвите при различните банки.
Втората мярка е свързана с таксите при отпускане на кредити. Сега тези такси се плащат от гражданите и оскъпяват кредитите, посочи Дянков. Предвижда се въпросната такса да се поделя между банката и кредитополучателя или изобщо да отпадне.
Третата мярка е свързана с регулациите при отпускане на малките по размер кредити до 400 лв. Сега тези кредити не подлежат не регулации и в тази сфера има "лихварство", коментира Дянков. Предвижда се вече всички кредити, "от една стотинка нагоре", да се регулират, каза министърът, още повече, че миналата година те са били около 500 хил. броя.
Идеята за намеса на държавата в банковата политика среща особено силна съпротива сред банкерите, а коментарите от страна на банковия регулатор - Българската народна банка - са сведени почти до нула. Според публични изявления на банкерите лихвите у нас се определят изцяло на търговски принцип и какъв ще е размерът им, зависи както от конкуренцията на пазара, така и от цената на паричния ресурс, като се калкулира и пазарният риск.
Относно готвените промени при функционирането на Сребърния фонд, или третият стълб на пенсионната система, Дянков коментира, че средствата от него се предвижда в бъдеще да могат да се инвестират не само в чужбина, но и в български и чужди държавни ценни книжа, а след време - и на фондови борси у нас и в чужбина. Мотивът е, че така доходността от тях ще бъде много по-висока. Министърът поясни, че сега тези средства могат да се инвестират само в чужбина и стоят по сметки на БНБ при много ниски лихви.