19 Май 2024неделя06:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Двоен аршин

/ брой: 232

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2259

Все по-често проблемите на българската енергетика лъсват пред обществото като тиган на месечина, а управляващите се лутат като пиле в кълчища в търсенето на половинчати решения. Наред с АЕЦ "Белене" газовите проекти, бъдещето на въгледобива и на ТЕЦ-овете, свързани с него, се превръщат в основен проблем. Заради жестоките екоограничения от Брюксел, за да продължат да работят тези централи, трябва непрекъснато да купуват парникови емисии. Те пък непрекъснато поскъпват. В един момент производството на ток от въглища става нерентабилно и то започва да носи непосилни загуби и да трупа дългове. Типичен пример в това отношение е държавната ТЕЦ "Марица изток 2", където се надигат масови протести. За оцеляването й би трябвало да се погрижи държавата.  

За да намалят замърсяването, въглищните централи на Христо Ковачки започнаха да горят биомаса, но получават... пари от държавата за поддържане на студен резерв. Такива пари получава и купената наскоро от Ахмед Доган ТЕЦ "Варна". Държавната "Марица Изток 2" отказа договор за студен резерв с мотива, че трябва да произвежда ток за нуждите на държавата. Отделна тема са т.нар. американски централи ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". Тук държавното рамо за частниците е най-стабилно - задължително изкупуване на електроенергията на преференциални цени. Случаят стигна чак до ЕК и тя започна  разследване, защото подобни договори в ЕС се тълкуват като вид недопустима държавна помощ. Кабинетът "Борисов 3" имаше намерение да прекрати изтичащите през 2024 и 2026 г. договори, като компенсира собствениците. Става дума за милиарди левове. Поради липса на време обаче до това едва ли ще се стигне. Енергетиката е стратегически сектор за всяка държава и трябва да се развива стабилно, за което наистина отговаря държавата. Въпросът е, че нашата държава мери с двоен аршин. 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ