17 Юли 2024сряда12:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Дойче веле":

Две суперсили: сегашна и бъдеща

САЩ са най-големият длъжник в света, а Китай е най-големият чуждестранен кредитор

/ брой: 129

visibility 2647

Единият представлява първата по мощ икономика, другият - тази, която ще я бутне от върха. Да се намерят общи допирни точки между двете империи няма да е никак лесно - дори под покрива на калифорнийското ранчо на Обама, пише в свой коментар "Дойче веле".

Този път няма да има салюти, военни почести и официални банкети. Няма да я има и обичайната помпозност, предписана от дипломатическия протокол. Барак Обама и Си Цзинпин се срещат далеч от Вашингтон в луксозното частно ранчо "Сънилендс" в Южна Калифорния. Вратовръзките ще останат в куфарите. Един срещу друг ще се изправят лидерите на двете най-мощни в икономическо и търговско отношение нации в света, които, впрочем, са първенци и по замърсяване на околната среда.

САЩ са най-големият длъжник в света, а Китай е най-големият чуждестранен кредитор. Срещу Барак Обама ще седне Си Цзинпин - човекът, който ще определя съдбините на Китай поне още едно десетилетие. По всяка вероятност през това време Китай ще измести САЩ от първото място, превръщайки се в най-могъщата икономическа сила в света.

Смяна на глобалния лидер

Както се изрази бившата външна министърка на САЩ Хилари Клинтън преди една година: "САЩ и Китай се опитват да сторят нещо безпрецедентно в историята. Те търсят нов отговор на стария въпрос: какво ще стане, когато една утвърдена сила се срещне с една сила в подем".

Търсенето на този нов отговор обаче е затруднено от съществуващото недоверие между двете страни. Политолози дори говорят за "стратегическо недоверие". Пекин предполага, че Вашингтон иска да попречи на китайския възход - или дори да го саботира, за да запази своята световна хегемония. Започнатата от Обама нова ориентация на американската политика към Азия и съответното прехвърляне на военни и дипломатически ресурси само подхранват това подозрение. Америка пък се опасява, че Китай иска да използва доминиращата си роля в Азия в ущърб на американските интереси. Елизабет Економи, специалистка по проблемите на Китай в нюйоркския Съвет за външи отношения, е доста предпазлива в прогнозите си за възстановяването на доверието между САЩ и Китай: "Доверието между двете страни може да започне да се възстановява, ако двамата лидери намерят общ език и истински допирни точки", казва тя и подчертава, че тези допирни точки трябва да се търсят на базата на общи ценности и общи политически акценти.

Дълго време Китай са държеше предпазливо на световната политическа сцена. Още навремето архитектът на китайските реформи Дън Сяо Пин съветваше страната да прикрива истинските си възможности, изчаквайки най-подходящия момент за изява. След десетилетно догонване на "големите" в икономиката китайското ръководство сега явно смята, че този момент е настъпил.

Прагматично и неотклонно

Берлинският политолог Еберхард Зандшнайдер твърди, че държавите с икономическа мощ рано или късно се опитват да я трансформират в политическо влияние или военна сила. "В подобна ситуация те започват да изразяват глобални интереси, а това ги прави по-активни играчи и в международната политика. Трябва да свикнем с мисълта, че Китай стъпка по стъпка и с познатия ни вече прагматичен маниер ще се опитва да играе все по-активна роля в света", казва Зандшнайдер.

Според експерта е много важно САЩ и Китай да избягват всякакви недоразумения и конфликти. А това може да стане само ако Пекин и Вашингтон се опознаят по-добре и вникнат в дългосрочните цели на другата страна. В този контекст двудневната среща в Калифорния е добра инвестиция в бъдещето. Защото, както казва един експерт: "Китай и САЩ не могат да разрешат всички проблеми на света. Но нито един от големите проблеми не може да бъде решен без тяхно участие".

 

 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ