14 Юни 2024петък15:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обединение Бившите републики водят диалог

Двадесет години без Съветския Съюз

Сергей Лебедев, изпълнителен секретар на Общността на независимите държави, отговаря на въпросите на нашите наблюдатели

/ брой: 96

visibility 101

Николай Долгополов
Ядвига Юферова

- Някои възприемат ОНД като политически клуб за цивилизован развод. Други са убедени, че става дума за междудържавна структура с многообещаващи перспективи. Кой е по-близо до истината?

Смятам, че за цивилизован развод по-скоро може да се говори в минало време. Сега е по-актуален конструктивния, многостранния диалог. Вече са подписани или се разработват редица съвместни програми за периода до 2020 г. Договорът за зона за свободна търговия, който държавните глави ще подпишат през 2011 г., се очаква от всички страни в Общността. Съгласете се, че семейство в развод не си прави планове за бъдещето.
За никого не е тайна, че създаването на ОНД помогна да се избегнат редица конфликти. Много процеси биха протекли стихийно, и неизвестно как биха завършили. Както знаете, благодарение усилията на Общността бе прекратена гражданската война в Таджикистан. По онова време умиротворителните сили на ОНД спомогнаха за запазването на мира на границата между Абхазия и Грузия.
Що се отнася до днес, то такъв цивилизован развод до известна степен направи Грузия.

- Вие смятате ли, че е цивилизован?

А защо не? На другия ден, след нотата на Грузия за планираното й излизане от състава на Общността, ние получихме още една нота на грузинското ръководство, в която Грузия молеше да бъде запазено нейното участие в икономическите договори и споразумения в рамките на ОНД.
В рамките на Общността беше създадена специална работна група. Едни казваха: щом е така - да напускат изцяло! Други убеждаваха: ситуацията може да се промени, Грузия е наш съсед. В крайна сметка, на своето заседание в Кишинев през 2009 г., икономическия съвет на ОНД взе решение да запази участието на Грузия в 75 договора и споразумения по транспорта и съобщенията. И това взаимодействие продължава успешно.

-Кои са днес членовете на Общността? С какъв статут са те?

Днес ОНД включва 11 държави. С Грузия бяхме 12. Два са основните документа на Общността. Това е на всички известното споразумение за създаването на ОНД, подписано на 8 декември 1991 г. в Беловежката гора. Но този документ нямаше да е действителен, ако на 21 декември 1991 г. в Алма-Ата не беше подписан протокола за създаването на Общността на независимите държави.

- А статута… Всички ли са равноправни?

Нашите юристи разграничават държавите в ОНД на държави-учредителки, държави-членки и държави-участнички. Икономическият съд на ОНД специално разгледа правния статут на всички тези държави и постанови, че няма съществени различия в това отношение.
Всички държави, с изключение на Туркменистан и Украйна, подписаха през януари 1992 г. Устава на ОНД. Противниците на интеграцията в Украйна често използват това в своята политическа борба. Макар че, де факто днес Украйна е много активен участник във всичките интеграционни процеси.
Независимо от донякъде особеното положение на Туркменистан, имайки предвид провъзгласения от него постоянен неутралитет, тази страна е от всички признат участник в интеграционното сътрудничество в рамките на Общността.
 

Дружбата обича парите
-Какво представлява бюджетът на ОНД?

-Особеността на бюджета на ОНД се състои в това, че той е предназначен само за финансиране дейността на органите на Общността, но не за финансиране на програми, за разлика например от бюджета на Съюзната държава Русия-Беларус. Затова нашият бюджет е около 10 пъти по-малък от този на Съюзната държава. От единния бюджет се финансират 8 органа на ОНД и съвместните мероприятия, провеждани на най-високо равнище. За текущата година е утвърден единен бюджет в размер на 610 603 000 рубли, включващ бюджета, заделен директно за Изпълнителния комитет - 299 694 000 рубли.

-Всички държави ли изпълняват своите задължения по финансирането на съвместните програми на ОНД?

-Ако държавата се е подписала под програмата като участник в нея, то тя естествено финансира тази програма. Наистина, има случаи, при които някои държави се отказват от участие в програмите по финансови съображения, като казват: ние не можем.

-Оказва ли влияние различното ниво на икономическо развитие на страните от ОНД върху интеграцията в Общността?

-Много фактори оказват влияние на интеграцията. Някои страни са готови за по-задълбочено взаимодействие в една или друга сфера, други - не. Така своевременно в ОНД се обособи група държави, които образуваха Организацията на Договора за колективна сигурност - ОДКБ. Друга група държави тръгна по пътя на по-тясното сътрудничество в сферата на икономиките – това е ЕврАзЕС. А сега вече и Митническия съюз, и ние много се надяваме и вярваме, че през 2012 година ще бъде създадено Единното икономическо пространство.

-Как се отрази последната финансова криза на икономиката на страните от ОНД? Коя от тях излезе (или излиза) от тази криза първа?

-Кризата несъмнено засегна всички страни, най-вече тези, които са тясно свързани с външните финансови и икономически институции. Това са Казахстан, Русия, Украйна, Молдова и Армения. По силата на редица фактори кризата се тежко отрази на Киргизстан и Таджикистан.

-Коя държава днес е с най-висок БВП на глава от населението?

-За съжаление аз разполагам с данни за ОНД само за 2009 г. За Русия - 8682 долара. На второ място е Казахстан – 6741 долара, Беларус - 5137 долара. Най-низките показатели са за Киргизстан - 850 долара, и за Таджикистан - 650 долара.

Висока нота

-Каква е числеността на армията на страните от ОНД? Кого там считат за потенциален враг, кой е “чужд” и кой е “свой”?

-Днес сме се отдалечили от понятието за враг. То практически не се използва в лексикона на силовите структури. Налице е друго понятие - заплаха. Глобална заплаха, терористична заплаха. В рамките на ОНД военното сътрудничество се координира от Съвета на министрите на отбраната, но функциите му не обхващат контролът на числеността на въоръжените сили, а още по-малко определянето на потенциални противници.
В рамките на военното сътрудничество у нас съществува отбранителна система за противовъздушна отбрана на ОНД (в нея не влизат Молдова и Азърбейджан), създадена още през 1995 г. Действа опознавателна система “Пароль”, която определя държавната принадлежност на въздушните, водните и земните обекти, пресичащи границите на държавите, а така също елиминира  непреднамереното поражение с огневи средства на свои обекти.

-Как се поддържа руския език в постсъветското пространство, който по Устава на ОНД е езикът за междудържавно общуване? Имате ли усещането, че днес е изгодно да се знае руски език - за кариерата, за работата и за общуването?

-Руският език си остава работен език в рамките на ОНД, а съзидателният пример на Русия – това е най-добрата поддръжка на руския език. И изобщо положителния пример е велика сила. Моля се на Бога да станат реалност проектите за Митническия съюз и Единото икономическо пространство. Тогава тези обединения ще бъдат притегателни и за други държави, които вече се стремят към тях.

-Например?

-Украйна проявява интерес. Киргизстан и Таджикистан заявиха готовността си за присъединяване към Митническия съюз.

-Вече 10 години “Российская газета” провежда Международен Пушкинов конкурс за учители по руски език в съседните ни държави. Ние подкрепяме истински фанатици, които с всички сили се борят за единно културно и информационно пространство. Тази година темата е “20 лет без Съветския Съюз. Трябва ли да се учим на дружба между народите?”.

-Задавате въпросът „трябва ли да се учим на дружба между народите”? Ще добавя: трябва да запазим и укрепваме дружбата между народите. Днес ние за съжаление рядко виждаме на телевизионния екран артисти и изпълнители от страните на ОНД. А как беше по-рано? Знаехме ансамблите “Ялла”, “Песняри” и “Орера”, изпълнителите Николай Гнатюк, Роза Римбаева, Рашид Бейбутов и Муслим Магомаев, харесвахме много прибалтийски изпълнители. А кой днес в Русия ще ми назове съвременен азърбейджански или узбекски певец? Сигурно знаем само Таисия Повалий, Ани Лорак и Руслана от Украйна, и то благодарение на Евровизия.

-Вероятно още и спортът може да ни сближи?

-Бих желал да отбележа един интересен факт. В много страни от ОНД ми казваха: на всички световни и европейски шампионати ние винаги подкрепяме руския отбор. Но това се отнася за спортистите и на другите страни от ОНД. Моето семейство например винаги подкрепя белоруските биатлонисти, спортистите от Казахстан, Украйна, Узбекистан. С една дума - нашите!

Има ли все още Спартакиада на народите от страните на ОНД?

-Спортните игри на страните от ОНД се провеждат ежегодно. Миналата година те  трябваше да бъдат проведени в Чолпон-Ата, но за съжаление заради събитията в Киргизия бяха преместени. Но съвсем наскоро пък в Санкт Петербург приключиха срещите за Купата на  ОНД по футбол. Впрочем, крайното класиране взех от вашия вестник.

В Русия –
с любов и болка

-Какви са договореностите, постигнати в рамките на ОНД, които помагат на обикновения гражданин за лечение и обучение?

-Взаимодействието между държавите от ОНД в социалната сфера е достатъчно активно. Необходимо е да бъде регламентирано взаимното изплащане на пенсии, на много необходими лекарствени средства, хранителни продукти, транспортирането на ветерани и така нататък. Затова тази тема неизменно присъства във всички форуми, особено икономическите. Няма квоти за лечение в страните от ОНД. Този въпрос не се поставя за първи път, но засега е без последствия.

-Да предположим, че полковник от съветската армия е служил в много републики, а сега живее в Узбекистан или в Украйна. Неговата пенсия от страната по местоживеене ли зависи?

-Работата е в това, че многостранните споразумения се допълнят още и от двустранни такива, които регламентират както конкретния размер на пенсията, така и редът на нейното изплащане. Ако нямаше такива споразумения, то отивайки в друга държава полковникът ще загуби тази пенсия.

-Какво можете да кажете за образованието? Известно е, че всеки гражданин на ОНД на общо основание може да постъпи в МГУ.

-Квотите за образование между държавите-членки на ОНД като цяло са  разгледани и определени в рамките на двустранните споразумения. Русия едностранно определя няколко хиляди квотни стипендии в свои висши учебни заведения за гражданите на държавите-членки на ОНД.

-Ходят ли руснаците да работят в страните от ОНД?

-Да, ходят. Оказва се, че 2 500 000 руснаци работят в Украйна, в Казахстан - почти 1 500 000. Данните са за 2009 година.

-Вие сте се родил в Узбекистан, учил сте в Украйна, работите в Русия. Как смятате, къде е вашата родина?

-Тъй като съм се родил в Узбекистан, то моята Родина е там – това са узбекските степи и планини, моят Джизак. Земляците ми-узбекистанци много топло ме възприемат, когато връщайки се да обиколя гробовете на роднините ми, говоря с тях на узбекски език. Баща ми и дядо ми са от Сибир, от Бийск. Всяка година през лятото ходех там при дядо си. Спомням си Бийск, село Карабинка в тайгата. Това е моята руска Родина. След това живях 10 години в Украйна, в Чернигов. Учих се там, ожених се. Всичко това беше нашата Родина - Съветския Съюз.
Сега съм гражданин на Русия. Естествено, отчитайки корените си, аз се възприемам като руснак. Но работя по цялата територия на ОНД с голямо удоволствие. Защо с голямо удовольствие? Защото аз работя в просторите на тази моя широка Родина, в която съм се родил и израснал. И съм проживял там 43 години до разпадането на Съветския Съюз. Затова аз си оставам руснак по гражданство, по произход, а сега ежедневно мисля за това обширно пространство, за ОНД, за това как да го запазим и укрепим.

3 Факти

1.В.Путин: “Трябва да си признаем, че крахът на Съветския Съюз беше най-голямата геополитическа катастрофа на века. За руския народ това се превърна в истинска драма”.
2. На 17 март 1991 годна, протече първият и единственият в историята на СССР народен референдум. Населението с мнозинство гласува за запазването на СССР.
3 СССР беше единствената страна в света, самодостатъчна откъм минерални, екологически и човешки ресурси. Тя беше 2-ра по мощ суперсила.

Няколко цифри

5 милиона
работни места са създадени в Русия и Беларус, а като цяло са ангажирани повече от 20 милиона души за реализацията на съвместни програми в областта на науката и производството
17
тристранни споразумения се изпълняват на територията на Русия, Беларус и Казахстан. Стокооборотът на трите страни през изминалата година нарасна 1,9 пъти, а този на Беларус с Казахстан - повече от два пъти.
1277
проведени съвместни руско-туркменски операции за борба с наркотиците, в резултат на които са конфискувани почти 52 тона опиум, около 7 тона хероин и 65 тона хашиш. Унищожени са 64 нарколаборатории.


 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 212

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 243

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 198

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ