Два варианта за повишаване с 14% до 17% на всички пенсии предлагат от социалното министерство. Реализацията на всеки от вариантите ще струва на бюджета между 2 и 3 милиарда лева, обяви служебният министър Гълъб Донев. Той представи подробно идеите на МТСП по време на форум за промените в Кодекса за социално осигуряване, организиран от КНСБ и "Фридрих Еберт".
И двата варианта ще бъдат предложени от служебния кабинет на следващото Народно събрание и бъдещото правителство.
Единият вариант е преизчисляване на пенсията с осигурителен доход или от 2018, или 2019 година. Средствата необходими затова са около 3 млрд. лв. Другият вариант е с приноса, който има всеки един пенсионер от участието му в осигуряването – трудовия стаж и коефициентът, с който се умножава всяка година осигурителният стаж. Това ще струва на държавата около 140 млн. на месец, обяви Донев и подчерта, че по този начин хората ще бъдат по-мотивирани да участват в осигуряването.
Освен това се обсъжда коефициентът на преизчисление да нарасне от 1,2 на 1,35, а не на досегашният 1,3 и добави, че тази стъпка ще обере всички неправди в системата, допуснати от 2015 година.
Донев разказа и какво ще се случи във варианта при увеличение на осигурителния праг и във варианта, при който той не се пипа.
Новият размер на пенсиите може да стане факт от 1 септември.
Министърът добави, че все още не е водил преговори по темата с политическите партии, кандидати за парламента.
Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов коментира, че кой вариант ще бъде приет е въпрос на политическо решение, но от представените два има подходящ. По думите му може да се вдигне и максималният осигурителен доход, и пропорционално с такъв процент, да се вдигне и максималната пенсия.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че те одобряват идеята да се върви към увеличение на пенсиите през увеличаване на тежестта на стажа в пенсионната формула.
Сред акцентите в обсъжданията на форума бяха правата на осигурените в универсалните пенсионни фондове, възможностите и условията за избор на пенсионни продукти, както и новата нормативна рамка за определяне на формулите за изчисляване на допълнителните пожизнени пенсии за старост от тези фондове. В тях се осигуряват всички родени след 31 декември 1959 година, а първите масови плащания предстоят през септември.