16 Юни 2024неделя21:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Саут Чайна морнинг пост":

Другата страна на монетата – и САЩ са шпионирали Китай

При това става дума за хакерски атаки над цивилни обекти, показва ново разкритие на Едуард Сноудън

/ брой: 134

visibility 2032

Острият спор за престъпленията в киберпространството, в който Вашингтон обвини Пекин през последните месеци, че е получил достъп до военни, технологични и икономически тайни в САЩ, взе драматичен обрат.

Скрилият се в Хонконг бивш служител на американската агенция за национална сигурност (NSA) Едуард Сноудън е заявил пред South China Morning Post, че американските власти са разширили своето интернет подслушване на обществеността и над университети и институции в Хонконг и Китай, цитира статията Investor.bg.

"Истинско лицемерие" е, когато правителството на САЩ твърди, че при своето събиране на информация „не е взимало предвид целенасочен поглед над гражданската инфраструктура". 29-годишният специалист заяви още, че агенти на американското правителство и IT специалисти „от години тайно проникват и хакват компютърни системи в Хонконг и Китай".

Разкритата от него програма за подслушване "Prism" от 2009 г. насам целенасочено е хаквала и бази данни, електронна поща и други информационни документи в Хонконг и Китай.

Според китайския вестник Сноудън е показал в подкрепа на твърденията си и съответните документи, чиято достоверност обаче засега не е доказана. Според него NSA е предприела поне 61 000 хакерски операции, сред които и срещу стотици цели в Хонконг и Китай. 

"Ние хаквахме централни мрежи, като големи интернет рутери, които ни позволяваха достъп до стотици хиляди компютри, без да се налага да влизаме във всеки един".

Вестникът не издава къде и как репортерите са се срещнали със Сноудън, чиито следи скоро след пристигането му в специалния административен район на 20-май се губят. Той ще остане там, докато и ако властите не го принудят да напусне града.

Междувременно някои от членовете на Конгреса в САЩ нарекоха бившия служител на агенцията "предател". Той трябвало да бъде докаран в САЩ и изправен пред американски съд.

В интервюто за китайския вестник обаче американецът минава в открито настъпление: "Много хора мислят, че съм направил грешката да дойда в Хонконг. Те разбират погрешно намеренията ми. Аз не съм тук, за да се крия от правосъдието, аз съм тук, за да изложа на показ престъпна дейност".

Същевременно той ще се бори срещу всякакви опити за екстрадиране в САЩ. И заявява патетично: „Не съм нито герой, нито предател, а само един американец горд да бъде гражданин на САЩ, който вярва в свободата на словото".

IT експертът Сноудън е работил за NSA и ЦРУ. Избухналият чрез неговите разкрития скандал за това как американските власти шпионират в интернет обществеността, се измества от първоначалния конфликт на държавата срещу гражданите, към спор между две велики сили - Китай и САЩ.
Очаква се в четвъртък след края на тридневната почивка Министерството на външните работи на Китай да даде първото си официално становище. През последните месеци Пекин бе „поставен на подсъдимата скамейка“, тъй като властите в САЩ обявиха разположено в Шанхай специално IT звено на китайската армия и други "правителствени хакери", че систематично шпионират онлайн американските компании и изпълнители за отбранителната индустрия.

Китайският президент Си Дзинпин трябваше да се защитава срещу тези обвинения по време на срещата си с Барак Обама през миналата седмица. Той говори за "несправедливи предразсъдъци" срещу Китай.

Киберсигурността не трябва "да бъде основание за взаимно недоверие, а да доведе до нова област на сътрудничество между Китай и Съединените щати". Си предложи към съществуващите шест двустранни форуми за диалог да се създаде още една – за киберпрестъпността.

По време на изявленията му разкритията на Сноудън все още не бяха известни. Сега обаче те могат да послужат за добър аргумент и доказателство, че Китай не е причинител, а жертва на кибератаки.

Народна република Китай има суверенитет над Хонконг от 1997 г., който ѝ принадлежи, но в административно и правно основание се ръководи независимо в съответствие с принципа "една държава, две системи“. Ето защо Пекин може да предотврати депортирането на Сноудън в САЩ с правото си на вето.

Договорено през 1998 г. между Хонконг и САЩ правно споразумение предвижда в точка 3, че Хонконг не може да екстрадира никого, ако неговият случай "не засяга въпросите на отбраната, външните работи, или важен обществен интерес на Народната република".

Разкритията на Сноудън предизвикаха глобален дебат за сигурността в кибернетичното пространство и за състоянието на "Big Brother". Цензурата в Китай вече затегна юздите на контролираната от държавата преса.

Досега тя можеше да публикува само суха информация и без антиамерикански полутонове. Правителството не желае да предизвиква искри след успешната среща на върха между Си и Обама, която от гледна точка на Пекин легитимира новата световна сила Китай за първи път като "партньор на САЩ при равни условия".

Дори и играещият специална журналистическа роля в страната таблоид Global Times, в изданието си в сряда отправи приглушени критики към САЩ. Сноудън заяви преди това в Хонконг, че американското разузнаване е прониквало в системите на деветте големи интернет портали, сред които Google, Microsoft, Apple и Yahoo.

Над 100 млн. потребители само в Китай използват тези услуги. Затова Вашингтон дължи обяснение на Пекин за това, до каква степен е нарушено личното пространство на гражданите. Освен това САЩ би следвало да си вземат сбогом и със своите двойни морални стандарти. Едва тогава Китай можел да започне конструктивни дискусии за евентуална екстрадация.

 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1318

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 1111

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1418

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1334

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1466

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1331

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ