26 Юни 2024сряда19:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Репортаж

Дойдох. Поклоних се. Прогледнах...

Инвалиди и деца с колички вече имат възможност да посетят обновения Национален парк-музей "Самуилова крепост" в памет на 1000-годишнината от смъртта на емблематичния български цар

/ брой: 119

автор:Альона Нейкова

visibility 497

С европейски средства - 1 923 100,52 лв., по проект на Оперативна програма "Регионално развитие", както и с пари на община Петрич, бе обновен Националният парк-музей "Самуилова крепост". През 2014-а отбелязваме 1000 г. от смъртта на емблематичния български цар Самуил. В околностите на крепостта през лятото на 1014 г. се е състояла Беласишката битка, в която българските войски са разгромени от византийския император Василий II Българоубиец. Свързаната с историческия паметник инфраструктура сега е значително подобрена, като са изградени специални рампи, подемници, асансьори и дори тоалетна за хора в неравностойно положение. В България няма друг подобен исторически обект, достъпен за инвалиди и семейства с малки деца, които все още са в колички. Всички, без изключение, вече имат реална възможност да се докоснат до тази забележителност, да стигнат до всяка точка на парка-музей, убедена е Юлия Маркова, която от 32 години работи като екскурзовод в "Самуилова крепост".

Още преди самия вход в историческия обект, който е с национално значение, се намира Посетителският център. Предвидено е той да се ползва най-вече от ученици и техните учители като част от програмата "Класна стая на открито". Благодарение на интерактивната дъска със специализиран софтуер децата ще могат по съвременен начин, чрез игри, включително и виртуални, да научават важни исторически факти. Уроците вече са разработени, имат и съответната дидактическа и методическа обосновка, уточни Методи Бисерков - началник направление "Хуманитарни дейности, култура и просвета" в община Петрич.
Доста от откритите в местността експонати са разрушени или откраднати от вандали. Но експертите намират изход: някои находки все пак успяват да запазят в Регионалния музей - Благоевград. А на най-ценните археологически открития единственият в България специализиран център към БАН е направил холограми. Около 50 от тях може да се разгледат именно в Посетителския център. Любопитство будят монети, извадени от пепелищата на разрушените жилища тип землянки и полуземлянки. Атрактивни са и холограмите на оръжия от времето на цар Самуил - остриета, лъкове, стрели, брадви, върхове на копия и т.н. Работи се по реализирането на идеята да се направи пътуваща изложба, за да имат възможност повече българи да видят богатството на находките от "Самуилова крепост", разкри още Методи Бисерков.
Тук е

свято място
за всички нас

въпреки че е свързано с трагедия. Но това е нашата история - такава, каквато е... Така емоционално-одухотворено започва Юлия Маркова екскурзоводската си беседа с посетителите на средновековната крепост. По времето на цар Самуил е издигната поразяваща с мащабите си фортификационна система. На влизане в Националния парк-музей тя не се разкрива веднага пред погледа на туристите. Едва когато се подмине зеленият оазис на вековните чинари и се прекоси модерният мост на река Струмешница, по десния й бряг се стига до входа на "Самуилова крепост".
Освен че е една от любимите дестинации на руснаци, германци, англичани и испанци, чиито нации се славят с изключителни бойни стратези, тук идват и много българи. Входът за възрастни е 2 лв., за ученици, студенти и пенсионери има 50% отстъпка, а екскурзоводската беседа струва 10 лв.
От официалното откриване на обекта на 23 октомври 1982 г. крепостта, чиято площ е 240 декара, се посещава от близо 55 000 души годишно. В определен момент обаче интересът към мястото като че ли се е размил - вероятно поради глобалната криза. Но с новоизградените придобивки има голям шанс броят на туристите да доближи и дори да надхвърли споменатата цифра.
Реставрирани, консервирани и експонирани са наблюдателната кула, покритите землянки, трите защитни вала, пазили крепостта от яростните нашественици, ремонтирани са двете музейни сгради. Туристи ще привличат и

5 аниматорски
програми и беседи

Специално обучени специалисти ще работят с ученици и възрастни по темите: "Какво знаете за комитопулите (родовото дърво на цар Самуил); "Стрелба с лък"; "Старобългарски отбранителни стратегии"; "Битката на Самуил" и "Млад археолог".
Беседи на чужд език досега не са предлагани в "Самуилова крепост", защото групите обикновено идват с преводач. Но по проект вече са закупени 50 аудио гида, на които на английски, руски и български е записана информацията за историческия обект.
Още при първите стъпки, от самия вход на историческия парк-музей, се забелязват реновираните алеи. Изградено е и LED осветление, което се захранва от слънчеви панели и на практика има много висок коефициент на полезно действие, без да консумира електроенергия. Благодарение на 94 нови осветителни тела обектът може да работи до късно вечерта. В "Самуилова крепост" вече са разположени 35 камери с инфрачервено светлинно излъчване, предназначени за дневно и нощно наблюдение. Доставени са и две записващи устройства с непрекъснат 24-часов цикъл на работа - по всички правила за охранителна дейност, гордо обяснява Методи Бисерков.
Една от основните атракции в "Самуилова крепост" са репликите на землянки и полуземлянки. Още с влизането в тях се усеща мирисът на дърво, понеже са направени от чам. В една от землянките е положен хромелен камък, открит при археологически разкопки на хълма, както и реплики на съдове. В някои жилища подът е бил от глина, в други е от дърво. Землянките са с едно или две помещения, като ясно личи тесният проход между тях. Изграждали са ги така, за да имат изход при нападение и да могат да се спасят в случай на опасност, уточнява екскурзоводката.
За учениците е особено интересно как са живели хората през Х век, споделя Юлия Маркова. И добавя: те задават най-неудобните въпроси - "Ама защо така е построено?", "Истински ли са къщите?" и "Има ли интернет?"...
Арх. Росица Гондова показва средновековната българска крепост такава, каквато всеки очаква да я види на това място. Така пред погледа на посетителите на парка-музей постепенно изникват

величествени
скулптури

от бронз. В центъра на композицията се издига 5-метровата фигура на цар Самуил - дело на проф. Борис Гондов. Авторът показва мъката на българския владетел, изпълнила сърцето му, когато вижда 14-хилядната си армия ослепена и разбира, че на всеки 100 войници е оставен по един с едно око, за да ги води. Както знаем от историята, това се е случило през лятото на 1014 г., след битката на Самуил с византийския император Василий II. Целият трагизъм на случилото се е пресъздаден и от мащабния барелеф на композицията.
За събитията, случили се на това място преди 1000 години, говорят и днес наименованията на околните местности: Смърдешница - от мириса на убитите, Кокалец - от оставянето на костите, Вадиоч от ослепяването на войниците...
Всички посетители на "Самуилова крепост" не пропускат да разгледат и стената на военното укрепление. Сега тя се вижда като руини, но се знае, че е била висока 3 м, изградена от камъни и дървета. Тук е имало и бойна пътека, която служила за защита на бранителите на крепостта, а и за обход, уточнява Юлия Маркова. Всичко е открито и все още се открива в овъглено състояние, разкрива още екскурзоводката.
Може да се видят и основите на 42 землянки. От 1982 г. досега атмосферните условия бяха поотнесли защитните пластове върху тях. Затова отново е направена консервация, като са сложени специални масла, смоли, поставено е хидроизолационно покритие.
Преди години в близост до тези жилища са направили подобие на сцена, наричана от служителите амфитеатър. Ученически групи идваха тук, за да изнесат тържествена програма. Традицията се пази до днес, най-вече от ОУ "Кочо Мавродиев" в Петрич. Учители всяка година именно на това място връчват свидетелствата за завършено образование на учениците, с удоволствие разкрива екскурзоводката.
Впечатлява с размерите си и Голямата землянка, също консервирана с цел разглеждане. Смята се, че това е

жилището на
старейшините

Със средства по проекта в него е изградена нова ограда, вътре има и мултимедийни информационни табла със снимки и текст на български. Идеята е да се подготвят малки филмчета, които да визуализират и пресъздават историята на обекта, уточни Методи Бисерков. Поставени са климатици, изградена е вентилационна система за добра циркулация на въздуха. По пода на землянката се забелязват монети, оставени от хората за късмет и с желанието да се върнат тук отново.
А в най-високата точка на хълма се виждат основите на Самуиловата кула или наблюдателницата на царя. Тя също е била дървена, с каменна основа. На същото място сега в небето се врязват четирите 25-метрови пилона, обединени с пръстен, от който се открива страхотна панорамна гледка към връх Тумба, където се събират границите на 3 държави - България, Гърция, Македония. Всеки може да се качи на кулата и да си представи оттам събитията, случили се на това място преди 10 века.
"Когато човек застане горе, потъва в океан от мълчание... Погледът му започва да се лута от хълм на хълм, а мисълта скита назад в историята, където победите се редуват с погроми. Сред погрома съзерцаваме подем на националния дух. Самуиловата крепост е горчива памет за всеки българин... Трябва да дойде, да коленичи и да отпие оттук, от извора..." Тези думи принадлежат на Йордан Радичков, написал в Почетната книга онова, което е почувствал в "Самуилова крепост". Сред другите емоционални слова, увековечени в своеобразния дневник на посетителите на парка-музей, едни от най-впечатляващите са "Дойдох. Поклоних се. Прогледнах..."
Дано повече хора го направят.


Скулптурната композиция поразява с пресъздадената мъка на цар Самуил


Реплика на землянка от Х век


Асансьори и рампи за хора в колички извозват посетителите до най-високата точка на крепостта
Снимки АВТОРКАТА

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ