27 Юли 2025неделя10:15 ч.

Доц. Любомира Николаева-Гломб: PCR тестът ще отстъпи на бързите тестове

автор:Дума

visibility 565

 

"Определено смятам, че PCR тестът ще отстъпи на бързите тестове. В нашия център се правят валидации да се види каква е надеждността на даден бърз тест. Смея да твърдя, че бързите тестове към момента са едно добро решение".

Това обясни в "Денят започва" с Георги Любенов по БНТ доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести.


Чрез PCR тестовете може веднага да се разбере на какъв етап от инфекцията е пациентът. Ние работим по тази методика, допълни тя. 

Изключителната чувствителност на PCR теста в момента натоварва системата, изкарва много хора контактни, а всъщност не всеки човек е толкова заразен. Моето мнение на вирусолог е, че достоверността на бързите, антигенни тестове, е много добра, категорична е доц. Николаева.

Голяма част от хората задържат антителата си поне 5 месеца това е, което казва в момента науката. Имунодефицитните състояния са относително редки, почти всички хора са със здрави имунитети", допълни вирусологът.

През тези 10 месеца бяха направени колективи, които изследваха и установиха, че маската предпазва и намалява риска в значителна степен, обясни доц. Николаева.

Беше направено изследване и в закрито помещение какво се случва, ако има болен и здрав човек, които общуват. При помещение 10 кв.м, 3 м височина, другият човек има шанс да се зарази едва след 80 минути, ако е правилна вентилацията. Така че, има степен на риск, затова се вземат мерките.

Около 40 млн. са неактивните случаи, от тях 29 души вероятно са повторили инфекцията. Част от тези случаи са проследени внимателно. Първият реинфектиран човек е китайски IT специалист, след като оздравява, той посещава Испания и Латинска Америка по работа, после се връща в Китай. Там има страшно строг контрол - всеки влизащ минава в двуседмична карантина, след това се изследва с PCR тест, който установява, че той отново е реинфектиран, обясни специалистът относно риска от повторно заразяване с опасната инфекция.

В Центъра по заразни и паразитни болести работим на предела. Ние сме референтната лаборатория - при нас ежедневно пристигат по 600-700 проби и в голямата част от времето това се обработва още в същия ден, допълни още експертът.

Спасението е в изграждане на доверие към това, което говорят експертите. Абсолютен синхрон между това, което казват експертите и политическите сили, и така да се изгради доверие в населението, смята доц. Николаева

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 9749

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 10215

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 9953

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 10185

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 10112

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 9545

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 9833

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 10157

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 9957

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 9559

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 11523

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ