23 Февруари 2026понеделник11:24 ч.

Доц. Кунчев: Сега е най-важен контрол върху спазването на мерките

автор:Дума

visibility 716

Избързахме с разхлабването на две от мерките – нощните заведения и спорта. Това е личното мнение на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Ако не го бяхме направили, сега щяхме да се движим в рамките на 80-90 новозаразени, а не 130 на ден, заяви той в предаването „120 минути“ по БиТиВи.

Все пак въпреки увеличението на случаите през последните дни сме още далеч от „шведския модел“. В България имаме 22 болни на 100 000, а в скандинавската страна са 168 на 100 000, отбеляза доц. Кунчев. Той бе категоричен, че мерките не са били разхлабени под натиска на политиците, а след внимателно прегляне на плюсове и минуси. По думите му сега не е нужно да се връщат мерките, налагани в началото на епидемията като блокиране на градове. Защото то има роля в спирането на разпространението на вируса, който вече циркулира  в цялата страна.

Рецептата е контрол върху спазването мерките, категоричен бе доц. Кунчев. Той допълни, че напоследък му се е наложило да спре няколко масови събития като Празника на черешите в Кюстендил. Ако спортните фенове продължат да се държат безотговорно, както по време на дербито между „Левски“ и ЦСКА, може да се стигне да не се допускат по стадионите.

Все още най-точни в диагностицирането на заразата с COVID-19 са PCR тестовете, които дават резултат до 90% точност, но много зависи дали пробата е била взета правилно и в кой стадии на болестта е взета, важно е пробата да стигне изключително бързо до лабораторията, обясни главният държавен здравен инспектор.

 Доц. Ангел Кунчев се въздържа от прогнози дали епидемията ще затихне през есента, като отбеляза, че предишната му прогноза за лятото не се е реализирала, но все пак допълни, че иска да види как ще се отразят юлските жеги на коронавируса.

ЦИК призова Цицелков да напусне и Обществения й съвет

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

БСП винаги е била и ще продължи да е гласът на хората на труда

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

В "Подкрепа" са притеснени служебни министри да не правят бели

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

Ардино отново обяви частично бедствено положение

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

Отмениха забраната за технически преглед при неплатени глоби

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

Половината европейци не могат или не желаят да си купят жилище

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 36

Само три банки нямат такса за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

Хиляди домакинства са без ток в Румъния

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

И Берлин планира мерки за социалните мрежи

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 36

Намалява броят на мигрантите в Австрия

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 36

Лекарите в Гърция плашат с протести

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 36

Опасна милитаризация

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 36

Кристин Лагард се готви да се оттегли предсрочно от ЕЦБ

visibility 2

/ брой: 36

Не манипулацията, а съмнението убива демокрацията

visibility 1

/ брой: 36

Една сутрин в Китай, една година във Франция

visibility 1

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ