20 Февруари 2026петък22:04 ч.

Доц. Кунчев: Политизирането на проблема с COVID-19 е опасно

автор:Дума

visibility 607

Политизирането на проблема с коронавируса е опасно, заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Повече ме притеснява броят на приетите в болница, защото за тези хора е въпрос на живот и смърт, заяви той в предаването „Неделя 150“. По думите му целите на щаба са да се осигури болнично лечение на всеки, който има нужда от него, за да има по-малко смъртни случаи.

Доц. Кунчев уточни, че в момента здравните заведения са много по-подготвени за борбата с коронавируса, в сравнение с началото на пандемията, но "много важно е кой ще работи над тези болнични легла".

Най-видимата част е лечението и какво ще получат хората по време на това лечение, но има една невидима част - работата на РЗИ, които се грижат на всички - вече над 200 хиляди души, поставени под карантина - да бъдат намерени и да им се смъкне епидемиологична анамнеза, да им се намерят контактите, да се организира изследването, да се контролира карантината. Това го правят колегите от РЗИ, които са на ръба на изтощението, добави доц. Кунчев.

Той коментира  основните проблеми, които са довели до драстичното повишаване на броя на новозаразените в страната.  Едната причина е, че хората приеха проблема с епидемията за решен или маловажен. Другата причина е политизирането на проблема, смята главният държавен здравен инспектор.

Според него намесата на политиката в епидемичната опасност няма да доведе до дори резултати. Всеки си гледа проблема според своите интереси и в резултат на това няма да се прави това, което трябва, а това, което е удобно за някого, притеснен е доц. Кунчев.

Той се обърна с апел към политическите лидери да не се занимават с медицинската страна на епидемичката криза. Оставете ни да работим, ако не се справим, сменяте щаба и правите каквото искате, призова доц. Кунчев.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ