22 Юли 2025вторник13:10 ч.

Доц. Кунчев: Ако указанията се спазват, училището може да е едно от най-безопасните места

автор:Дума

visibility 1020

Училищата биха могли да се съобразяват с насоките на МОН и на здравното министерство и ако мерките се спазват, да се превърнат в едно от най-безопасните места. Това заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му всяко едно училище може да доразвие и доразработи мерки  и препоръки като се съобрази с насоките на здравните власти.

Особено чувствителни сме към училищата, защото децата ни са там всеки ден по няколко часа, призна доц. Кунчев. От 52-те страни от европейския регион на СЗО нито една не се е отказала от нормалния начин на обучение. Друг е въпросът при какви мерки и препоръки, добави той.

Сравнявайки риска от заразяване в училище, където се спазват всички указания за невзаимодействие между класовете, ако всичко това се спазва, училището ще е едно от най-безопасните места в обществото, защото сме на ясно, че детето може да се срещне с вируса навсякъде, смята главният държавен здравен инспектор. Но подчерта, че няма как училищата да са остров без коронавирус, но може рискът да се намали до приемлива степен.

Кунчев още веднъж повтори, че не разбира пренебрежителното отношение към вируса, дори отричането на опасността от него: "Не, не е обикновен вирус!", заяви той.

Когато се сравняват данни трябва да е минимум на 14-дневна заболяемост. Процентът на новозаразените се влияе и от желанието на хората да пътуват в чужбина и им се налага да направят тестове за коронавируса, добави главният здравен инспектор. И подчерта, че за него интересни са изследванията, които се правят в Националния център по заразни и паразитни болести, където се тестват контактни и хора с клиника и съмнения - там процентът на заразени стига от 15% до 23%.

Това е по-показателното, защото изследваш насочен контингент. Другото е случайно изследване на хора, които по някаква причина желаят да се тестват.

24,8 на 100 хиляди е заболяемостта в България през последните 14 дни, посочи д-р Кунчев, което определи като добро, ниско ниво, но предупреди, че ако масово не се спазват мерките, може в рамките на 2-3 седмици да се достигнат "висоти".

 

Сарафов вече не е главен прокурор

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 0

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 0

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ