Доц. Кунчев: Ако не прекършим кривата, ще затягаме още
Ситуацията е много тревожна, кривата върви стръмно нагоре. Ако не успеем до две седмици да прекършим тази крива, може да се наложат още по-строги мерки и удължаване на извънредната епидемична обстановка. Това заяви пред БиТиВи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той не изключи и най-малките ученици са преминат към онлайн обучение, въпреки че призна, че при тях този процес е труден и не толкова ефективен.
Натискът върху болниците става много голям и на отделни места те се затрудняват да осигурят помощ на всички желаещи, допълни Кунчев и призова за пореден път мерките да се спазват и хората да са отговорни.
При цифрите, които достигаме, очевидно се налага мерките да важат за цялата страна, както е в цяла Европа. При ново заболяване, каквото е COVID-19, засега няма точно определени прагове, при които да се вземат определени мерки, уточни той.
Ако не вземаме навреме мерки, можем да стигнем чешката заболяемост - по 5000-6000 души на ден, предупреди Ангел Кунчев.
Много е възможно срокът на онлайн обучението да бъде удължен, ако не пречупим кривата на заболяването и тя не тръгне надолу. Ако се налага, и по-малките ученици ще преминат към онлайн обучение.
Към момента броят на положителните с Covid ученици като процент е в пъти по-нисък от средния в страната, но при тях заразата протича безсимптомно. Те обаче са в контакт с възрастни хора. Считаме, че прекратяването на занятията в този период от време ще помогне, каза Кунчев.
Много е възможно периодът, в който ще важат мерките, да се удължи - ако не успеем да прекършим тази крива нагоре. Трябва да задържим броя на случаите, след това да опитаме да го намалим. По-строги мерки може да има, добави той.
Кунчев обясни, че новата заповед на министъра се налага, защото „през последната седмица няма ден, в който да не се бележи рекорд, а натискът върху болниците става прекалено голям, те не могат да осигурят медицинска помощ за всички нуждаещи се“. Първата стъпка бе да се въвеждат мерки на локално ниво – по области, а този вариант не е отпаднал. Областните щабове могат да налагат допълнителни ограничения, каза д-р Кунчев.
Надминахме 160 заразени на 100 хил. души от населението, добави той. Но каза, че няма праг на заболеваемост, при който да се премине в следващо ниво на въвеждане на ограничения.
Няма такъв праг и няма как да има. Прагове се изчисляват математически и статистически. За заболявания като грипа знаем всичко, там имаме точни математически модели. Но при заболяване, което познаваме само от 8 месеца и което не спира да ни изненадва в сравнение с другите респираторни вируси, това няма как да стане, каза Кунчев.
Според него – информациите, че лабораториите ни нямат такъв капацитет, че да правят по 11 хиляди PCR теста на ден, са „неточности и откровени лъжи“. Кунчев сподели, че в списъка на МЗ са включени 65 лаборатории, които признават резултати, но някои от тях имат много филиали в страната, а в информационната система информация всеки ден вкарват 182 лаборатории.