23 Юни 2024неделя05:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Достойно и с чест да отбележим делото на Кирил и Методий

Национален призив

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 1182

Скъпи българи, съотечественици, патриоти,
България влезе в голям юбилей - 1150-годишнината на славянската азбука. Тя е третата най-старинна азбука в Европа.
В навечерието на 24 май, най-светлия ни национален празник, нека достойно и с чест отбележим великото дело на Светите братя равноапостоли Кирил и Методий.   
Тази азбука, създадена според звученето на старобългарските беломорски говори, запази през вековете магическата сила и особености на родния ни език.
Делото на Св.св. Кирил и Методий, техните съчинения, църковни слова, молитви и преводи на Библията, както и делото на техните ученици Климент, Горазд, Наум, Сава и Ангеларий, е възвеличено от народа ни и българската църква със светлото име Св. Седмочисленици и първоучители. Те слагат началото на българската литература. Създадената от тях кирилица устоя на нахлуванията и набезите на различни нашественици по земите ни, в столетията на византийско и турско робство, надживя много изчезнали в историята империи. Тази азбука опази българския език в хода на времето и запази паметта за славното минало на дедите ни.
Чрез кирилицата и книжнината на източното православие България влезе с духовна мисия и просветителска дейност в съдбата на братски славянски народи - руснаци, украинци, белоруси, сърби, дълго време даже румънците си служат с нея. "И ний сме дали нещо на света" са гордите думи на поета.
Случайно ли е, че днес словата славянин, славянски, славянство са извън езиковата употреба на официалния печат и медии? Все едно са под цензурна забрана. А нали езикът ни е славянски? Нали сме част от великата културна общност на славянското семейство? Защо мълчим? Да се върнем към корена си! Там е силата, духовната мощ и енергията на българина.
Случайно ли е, че днес в столицата и големите български градове кирилицата е унизена и погната от мегаломанските латински надписи на улици, магазини, фирми, офиси, молове и други чужди вериги? Кирилицата се нуждае от нашата любов и грижа.
Необходим ни е закон за защита на кирилицата! Тя е основният, як стълб, който крепи връзката във времената на езика ни.
Защитата на кирилицата е дело на националната ни сигурност!
Създателите на първата славянска азбука глаголицата и на славянската писменост - светите братя Кирил и Методий, вършат святото си дело в годините, когато започва противопоставянето на източното православие и папската институция.
Майстори на диспута и на заразителното, въздействащо, убедително слово, братята успяват да защитят правото и волята на вярващите да се молят в божия храм пред икони. Блестящ публицист, Кирил побеждава в тежък спор опонентите си в Константинопол, така наречените иконоборци. Братята създават богослужение на славянски език, в основата на който са беломорските български говори, и чрез Моравската си мисия 862-863 г. рушат догмата на триезичието както в Константинопол, така и във Венеция и Рим. Изправени пред папския съд, Кирил и Методий не само побеждават латинските си опоненти, но и постигат освещаването от папата на създадените от тях свещени славянски книги. Получават неговия благослов и са посветени във високи монашески санове. Ето защо по-късно са обявени за съпокровители на Европа от папа Йоан-Павел II през 1980 г. Светите братя залагат не на противопоставянето, а на общността на християнството и от Изтока, и от Запада.
На кирилица пишат, четат и творят стотици милиони по земята, и славянски, и други нации. Това е само един от поводите да се гордеем с нашата кирилица. А тя е, математически и експериментално доказано, най-бързият и точен запис на звуковото съдържание на човешкия говор. Факт, с който ни запозна руският академик Лихачов, който нарече България "държава на духа".
България, която навършва 1332 години от основаването си през 681 г., днес е призната за най-древната класическа страна на средновековната славянска литература и култура, преобърнали хода на човешката цивилизация. В България славянската писменост е въведена през 893 г. Благородното дело на светите братя Кирил и Методий, гонено и преследвано като ерес и съдено и оплювано от кого ли не, благодарение на държавническата творческа дейност на Борис I и Симеон Велики, чрез Преславската, Търновската, Бдинската и Охридската български книжовни школи, пуска яки корени в родната ни земя и благодарение на народа ни и на българската църква дава щедри плодове не само у нас, но и по света. Да честваме днес тържествено 1150 години от създаването на славянската писменост е наш национален дълг, чест и гордост.
Колкото и да нямаме средства, нека отсега, в този месец на българската култура и просвета, да окичим с цветя паметника и иконите на Св.св. Кирил и Методий и да запалим свещички, за да пребъде делото им и в идното. Да заведем децата пред светите им образи и да ги научим на преклонение и гордост пред нашите Аз, Буки, Веди, Глаголи, Добро, Ест, Живот... Да призовем и дейците в нашите посолства в Москва, Киев, Минск, Прага, Белград, Скопие и навсякъде по света, където има техни икони и българи, да честват 1150-годишнината на славянската азбука и писменост.
Да си пожелаем в дните на политическо противопоставяне да се обединим около тържественото честване на 1150-годишнината на славянската азбука.
В името на България!

Федерация на клубовете на социалистите в културата и медиите

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 116

24 нови ракетни площадки срещу градушки

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 804

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 707

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 679

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 741

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ