28 Март 2024четвъртък14:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимки НАИМ - БАН

Наследство

Доспехите на тракийските воини показва изложба

Над 120 експоната разкриват богатството, многообразието и майсторството при изработването на едни от най-интересните предмети на тракийското въоръжение

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 1886

Изложбата "Доспехите на тракийските воини" е подредена до 30 ноември в зала "Трезор" на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките в София. Тя за първи път показва на едно място артефакти, свързани със защитното въоръжение на древните траки. Осъществена е с подкрепата на Министерството на културата.

При представянето й директорът на НАИМ - БАН, доц. д-р Христо Попов отбеляза, че българските музеи имат най-сетне възможността да откриват изложби и посрещат посетители свободно след тези трудни две години и половина. За да разположим тази експозиция, се наложи да реорганизираме нашата зала "Трезор". Събраното в изложбата дава идея за това какво е културното ни наследство и какви са неговите параметри, обясни той. И добави, че като богатство на представения материал и формат, без преувеличение може да се каже, че изложбата е рядкост и в световен мащаб. За първи път в нашето музейно дело, а мисля и на съседните страни, е представена в такъв обем информация за тракийските воини и за тяхното въоръжение - близо 60 шлема, 10 брони, ризници, комплекти от наколенници, нагръдници, щитове, уточни доц. д-р Христо Попов, цитиран от БТА. А пред "Артефир" на БНР той разказа, че има експонати, които са съвсем актуално реставрирани и много често реставрирането на нагръдници, брони представлява сериозно предизвикателство за специалистите.

На територията на Древна Тракия, въз основа на предметите, които са открити, може да се твърди, че са функционирали не една и две сериозни работилници; това са поколения от традиции и майстори, които са предавали уменията. Вярвам, че темата ще е интересна за широката публика, не само за мъжете, които - в рамките на шегата - обичат да си играят на войници, но със сигурност темата за тракийските аристократи, тракийските владетели, за воините, които са били важна част от тогавашното общество, е интригуваща. И за нас беше добра възможност да я представим по един адаптиран начин на нашата аудитория, сподели още доц. Попов. Към края на изложбата предстои да бъде издаден каталог.

Доц. д-р Христо Попов открива изложбата

Над 120 експоната показват богатството, многообразието и майсторството при изработването на едни от най-интересните предмети на тракийското въоръжение. Изложбата включва и гробни комплекси с пълно въоръжение на тракийски воини. Предметите носят информация за военното дело на траките и за погребалните обреди на техния аристократичен елит, като демонстрират технологичното и ювелирното майсторство, отразяват вярванията, митологичните представи и естетическите възприятия и предпочитания на тракийското общество. Най-интересни сред тях са ризницата, шлемът и махайра от Златиница; шлемът и бронята от Руец; нагръдникът от Мезек; мечът с ножница от Голяма Косматка; наколенникът от Могиланската могила и други.

"Доспехите на тракийските воини" е продукт на съвместна инициатива на СУ "Св. Кл. Охридски" и НАИМ при БАН за комплексно изследване на тракийското защитно въоръжение с цел анализ и оценка на развитието на военното дело в Древна Тракия. Ръководител на проекта е изтъкнатият учен и дългогодишен университетски преподавател проф. Тотко Стоянов. Проектът изследва основните процеси и механизми във възприемането на водещи форми на гръцкото въоръжение, на развитието на типологията и технологията на този тип артефакти не само в Тракия, но и в класическия свят. В исторически план резултатите от проекта имат пряко отношение към проблемите на политическата история на Тракия от втората половина на I хил. пр.Хр. и развитието на основните държавни формации на одрисите, на юг, и на гетите на север от Хемус.  

Изложбата е осъществена и благодарение на партньорската подкрепа на 21 български и 2 румънски музея, които са предоставили находки от своите фондове: Националния исторически музей, Националния военно-исторически музей, регионалните музеи в Благоевград, Варна, Велико Търново, Враца, Кюстендил, Ловеч, Русе, Сливен, Смолян, Търговище и Шумен, регионалните археологически музеи в Пловдив и Силистра, историческите музеи в Асеновград, Гоце Делчев, Исперих и Нова Загора, музея "Искра" в Казанлък, Националния исторически музей на Румъния и Музея на историята на археологията в Тулча.

По материали от НАИМ - БАН

Снимки НАИМ - БАН

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ