27 Декември 2024петък09:23 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Дорково пак ще грейне от пъстроцветни носии

14-ият международен фестивал за автентичен фолклор събира самодейци от цяла България и от света

/ брой: 173

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 1909

Ежегодното провеждане на Международния фестивал за автентичен фолклор в с. Дорково е традиция, която връща в селото всичките му жители. Привлича самодейци от цяла България и от света. Специално за събитието идват туристи от Япония, САЩ, Германия и други страни.
Как започва всичко: От 1996 г. ръководството на читалище "Св. св. Кирил и Методий" поема инициативата за Регионален фестивал за автентичен фолклор, който да се провежда по време на традиционния селски празник в чест на свети Илия. С подкрепата на кметство Дорково, община Ракитово, Министерството на културата, фондации и местни бизнесмени успешно се провеждат и фестивалите през 1997 и 1998 г. През 1999 г. с подкрепата и съдействието на фондация "Пътеки" фестивалът прераства в международен и е записан в международния календар на НС на ЦИОФФ - България. Всяка следваща година той се разраства и усъвършенства, популярността му се увеличава и сред българските, и сред чуждестранните фолклорни групи. Целта му е да запази и популяризира изворния фолклор, да затвърди ролята на традиционния фолклор за сплотяването на българската общност, да обогати познанията за световното фолклорно богатство. А вечерите и нощите, след като е приключила състезателната програма, са неописуеми - веселието се пренася на големия централен площад, където с часове се вият народни хора, предвождани от кмета Николай Ковачев, на които се хващат стотици домакини и гости. В дните на фестивала селото, което е с около 3000 жители, се увеличава многократно.

Мъжката певческа група към ансамбъл "Овчарска песен"
Снимка архив на фестивала


Тази година фестивалът е 14-и поред. Тържественото откриване е днес, а дните за изяви на фолклорните групи са на 28 и 29 юли. На всички участници ще бъдат връчени дипломи и почетният знак на фестивала.



Естрадата, на която се изявяват стотици талантливи певци, танцьори и свирачи от всички възрасти, е пред читалище "Св. св. Кирил и Методий". То е учредено в началото на 1919 г., а през 1928 г. е построена първата му сграда, разрушена на 3 август 1957 г., за да бъде открита новата двуетажна читалищна сграда през декември 1962 г. Сега там се помещават киносалон с 300 места, гримьорни, репетиционна зала, модернизирана библиотека с над 14 000 тома литература от различни области. В читалището с почти 95-годишна история има компютърен център, където се организират и курсове по компютърна грамотност.



Към НЧ "Св. св. Кирил и Методий" са сформирани ансамбълът "Овчарска песен", влашката група "Фантъна", циганската група "Романо ило" и детско-юношески състав. Тази пролет бе честван 40-годишният юбилей на "Овчарска песен". Ансамбълът, основан през 1971 г., има оркестър, танцов състав, мъжка и женска певческа група. Числеността му през годините е различна, но някога броят на самодейците е бил 120 души. Членовете на ансамбъла са лауреати от IV и VI републикански фестивал във Велико Търново. Участват в много издания на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица. Носители са на "Златна брадва" от Международния фолклорен фестивал на планинците в Закопане, Полша. През 1990 г. ансамбълът прави турне във Франция по покана на президента на Френската асоциация за фолклор Жан Рош. Участва на международния фестивал "Планините на света" в Бриансон, Франция. Лауреат е на фестивали в Крушевац и Левач в Сърбия. Мъжката певческа група печели първо място на I национален фестивал на мъжките певчески фолклорни групи в Разлог.


През годините "Овчарска песен" се превръща в школа за запазване на местния фолклор, в училище по родолюбие и предаване на съхранените традиции и обичаи от поколение на поколение, гордеят се самодейците. Дорковските деца запяват звучните народни песни, заиграват кръшните дорковски хора - те са утрешните самодейци, които ще продължат да прославят родното Дорково, за да не пресъхне никога обичта към сътвореното от нашите предшественици, подчертават местните хора. На съхраняването на традициите са посветени и други празници в Дорково - тържество на Бабинден, изложба "Цветята в нашия дом" и др., пише в сайта на Дорково.

Селото

Най-ранният документ за с. Дорково е от 1515 г. Най-разпространеното тълкуване за произхода на името му е, че произлиза от гръцката дума "доркас", която означава елен. Селото се намира близо до яз. "Батак" и Цигов чарк. Най-близките селища са Костандово, Ракитово, който е и общинският град, и СПА столицата на Балканите - Велинград. В самия център на Дорково се издига черквата "Свети Илия", построена по модел на храм-паметник "Свети Александър Невски" в София.
Ако отидете на фестивала, можете да съчетаете опиянението от неотразимата фолклорна пъстрота на песните, танците и носиите с приятна разходка до средновековната крепост "Цепина", изградена на конусовидния връх Цепина (1136 м). До нея се стига по 6-километров асфалтов път. От Уикипедия може да научите, че крепостта е завладяна от Византийската империя през ХI век, но е освободена при управлението на цар Калоян. Когато Калоян назначава племенника си Алексий Слав за управител в Родопите, Цепина става седалище на владенията на деспота. След убийството на царя през 1207 г. деспот Алексий Слав се обявява за независим. В периода 1246-1254 г. "Цепина" е владение на никейския император Йоан Дука II Ватаций, но Михаил II Асен успява да си я възвърне. През 1373 г. твърдината е завладяна от османските нашественици.
Тези дни, както ДУМА писа, бе дадено началото на проекта за създаване и популяризиране на културно-исторически продукт в община Ракитово чрез адаптация на палеонтологично находище - с. Дорково. Като туристическа атракция и социализация на културен паметник крепост "Цепина" е финансиран от оперативната програма "Регионално развитие". През 80-те години на ХХ в. българо-френска експедиция от учени открива там останки на живели преди 4.5 млн. години динозаври, трипръсти коне хипариони, саблезъби тигри и маймуни примати. Според експерти 75% от крепостта и района около нея са все още непроучени и разкопките трябва да продължат. В м. Илин кладенец са намерени фосили на мастодонти на възраст няколко милиона години, което ги прави най-древните открити останки на тези животни в Европа.
Ако искате някой ден да се върнете по тези красиви места за туристическа разходка, може да се приютите в гостоприемната хижа "Цепина". Намира се в подножието на крепостта и в нея е създадена музейна експозиция с материали от археологическите разкопки и проучвания. Хижата е водоснабдена и електрифицирана. Разполага с 8 стаи, 30 легла, трапезария и оборудвана кухня за самостоятелно приготвяне на храна. И там всеки е добре дошъл по всяко време на годината.
 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ