30 Април 2026четвъртък14:44 ч.

Домашното насилие в България е на почит

Повечето жени премълчават тормоза, съседите усилват телевизора при семеен скандал

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 4499

Васка Пергелова



Според последните статистики на неправителствените организации в България, занимаващи се с проблемите с домашното насилие, всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие.


Според общоприетите определения домашното насилие може да бъде изразено по няколко начина: емоционално - когато мъжът налага волята си чрез предизвикване на страх, срам и вина у жената. Другите видове насилие са физическото, сексуалното и икономическото.


Дали заради лични комплекси за малоценност или поради напрежението и неудовлетвореността от работата, някои мъже използват жените си като психически отдушник, а често пъти и като боксова круша за освобождаване от напрежението, смятат психолозите. Официалните дефиниции определят като поведение на домашно насилие не само насилието на единия партньор върху другия, но и насилието от родител върху дете.


За претърпелите домашно насилие най-големият проблем е да споделят с някого на какво са подложени. Повечето жени премълчават тормоза. Дали от срам пред приятелите и близките или от страх от отмъщението на съпруга, те не дават гласност на страданието си. Най-големият проблем в борбата с домашното насилие обаче си остава мнението на обществото, че семейната двойка трябва да се справи сама с проблема. Когато чуят поредния скандал до небесата, повечето съседи просто увеличават звука на телевизора си и кротко чакат бурята да отмине.


"Докато крещиш на своята жена, има мъж, който би желал да говори нежно в ухото й. Докато ти я унижаваш, обиждаш и оскърбяваш, има мъж, който флиртува с нея и й напомня колко прекрасна е тя. Докато ти нараняваш своята жена, има мъж, който желае да може да прави любов с нея! Докато ти караш своята жена да плаче, има мъж,който краде... усмивки от нея! Публикувай това, ако си срещу домашното насилие".


Това е логото, което голяма част от потребителите на социалната мрежа Facebook поставиха на личните си страници на 13 май. 


Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 0

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 1

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 0

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 0

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ