19 Май 2024неделя15:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Добруджанци издигнаха мемориал в памет на загиналите в "Добричката епопея"

/ брой: 177

автор:Дума

visibility 901

Мемориал на загиналите от Шеста пехотна Бдинска дивизия в Добричката епопея от 1916 г. бе издигнат край село Козлодуйци, община Добричка. Мемориалът бе официално открит на 7.09.2017 г. от кмета на общината инж. Тошко Петков и от основния дарител г-н Тони Йорданов, изп. директор на "Интерстрой Калето" АД - Мездра.  На церемонията присъстваха вицепремиерът Валери Симеонов, депутати, съветникът на президента по сигурност и отбрана Илия Милушев, командирът на 68-а бригада "Специални сили" бригаден генерал Явор Матеев, областни управители, общински съветници и кметове, заместник-министри, родственици на загиналите воини. Паметта на героите бе почетена с военен ритуал. Негово Високо Преподобие Ставрофорен иконом Иван Дойчев - архиерейски наместник на Добричката духовна околия, отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите герои.
"Убеден съм, че именно събития като днешното ни сплотяват като нация и ни дават усещането за родова принадлежност. Усещането, че сме частица от народ, преодолявал превратностите на времето и продължил напред с опитност, платена с живота на най-всеотдайните, най-светлите си чеда." каза в приветственото си слово пред присъстващите домакинът на събитието - кметът на община Добричка инж. Тошко Петков.
"Да преклоним глави и да отдадем дължимото на паметта на тези достойни синове на България. По този начин ние доказваме, че когато паметта е жива, и България е жива и България ще пребъде", каза заместник министър-председателят Валери Симеонов.
"Подвигът на нашите деди и прадеди, загинали на Добруджанския фронт, е сравним с подвига на героите от Шипка, от Сливница, от Дойран" каза Тони Йорданов от Мездра. Той е основният дарител за Мемориала, осигурил необходимия за изграждането му врачански камък.
Войниците и офицерите от VІ Бдинска дивизия участват достойно във всички водени войни за националното обединение на българския народ. По време на Балканската война те героично се сражават при Лозенград, Люлебургаз и Чаталджа, а след включването на България в Първата световна война дават своя принос за военния разгром на Сърбия през 1915 г. Но все още твърде малко известен е фактът, че два от полковете в тази дивизия (35-и пехотен Врачански и 36-и пехотен Козлодуйски, съставляващи Втора пехотна бригада на дивизията, заедно със спомагателните й части) са включени в състава на Трета българска армия, намираща се под командването на ген. Стефан Тошев. Както е известно, нейната задача е освобождаването на Добруджа, окупирана най-нагло от кралска Румъния по време на Междусъюзническата война.
С манифест на цар Фердинанд, на 1.09.1916 г. е обявена войната с Румъния, която е възприета от българското общество като един справедлив исторически акт. Рано сутринта на 2 септември, частите на VІ пехотна Бдинска дивизия пресичат границата с викове "Ура", с развети знамена и под звуците на химна "Шуми Марица". Те трябва да се сражават на десния фланг на армията и тяхната основна задача е овладяването на гр. Добрич. Втора бригада от дивизията се намира под командването на генерал-майор Христо Попов и настъпва към добричките села Екисче (дн. Бенковски) и Владимирово.
На 4 септември 1916 г. Щабът на Трета българска армия заповядва на Варненските войски начело с ген. Тодор Кантарджиев и бригадата от Бдинската дивизия съвместно да атакуват Добрич, като варненци трябва настъпят към града от юг, а бдинци - от запад. Следобед на 4.09.1916 г. в опразнения от румънците град първи влизат войските на ген. Кантарджиев, а привечер пристига и Бдинската бригада, която се установява западно от града - в района на тогавашното с. Суютчук (дн. кв. Рилци на гр. Добрич).
Силите на противника обаче бързо се прегрупират и реорганизират. Отстъпилата от града 19-та пехотна румънска дивизия, е придадена в подчинение на 47-и руски корпус на генерал Андрей Зайончковский. В състава му има и една Сърбо-хърватска доброволческа дивизия от бивши пленници австрийци, която наброява над 15 000 души. На 5 септември 1916 г. корпусът на ген. Зайончковский започва настъпление за обратното превземане на Добрич. Това е началото на тридневните кръвопролитни боеве за отбраната на града, влезли в българската история под името "Добричка епопея". В тях именно войниците и офицерите от 6-та пехотна Бдинска дивизия имат героично и значимо участие. С цената на много жертви, които възлизат общо на около 650 души от двата пехотни полка на дивизията, 6 пионерна дружина и 2 артилерийски полк и с решаващата намеса на Първа конна дивизия, водена от ген. Иван Колев, на 7.09.1916 г. се нанася мощен удар на противника, като го обръща в бягство. Окрилени, бранителите на Добрич се вдигат в неудържима контраатака. Така малобройните български части успяват да победят многократно по-силния си противник, който разполага с повече хора, оръдия и картечници, но който е подценил готовността на българските воини да дадат живота си за своята Родина.
През 1942 г., когато Южна Добруджа е окончателно възвърната на България, в памет на героите от Добричката епопея са преименувани села и градове, край които за вечни времена ще живее тяхната слава - Бдинци, Врачанци, Козлодуйци, Ловчанци, Ген. Колево, Ген. Тошево, Полк. Минково, Полк. Свещарово, Фелдфебел Денково, Победа, Рилци, Приморци и др.
Изграждането на Мемориала е осъществено благодарение на инициативата на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, на община Добричка, която е предоставила мястото за неговото изграждане - местност между селата Козлодуйци и Росеново, община Добричка. Архитектурно-художественият проект е изготвен и дарен от Владимир Петров, урбанист от гр. Пловдив. Неговото изпълнение се реализира безвъзмездно от Тони Йорданов, изпълнителен директор на "Инертстрой Калето" АД, гр. Мездра. В знак на почит и уважение към героите, на паметника са изписани техните имена. Съставител на списъците с имената на загиналите е историкът Радослав Симеонов. Художественото изпълнение е дело на скулптурите Александър Хайтов и Христо Илиев.
Поздравителни адреси по повод официалното откриване и освещаване на Мемориала на загиналите от Шеста пехотна Бдинска дивизия се получиха от д-р Хасан Адемов - председател на комисията по труда, социалната и демографската политика в Народното събрание, д-р Виолин Крушовенски - кмет на община Мизия, Росен Добрев, кмет на община Оряхово, г-жа Корнелия Маринова - кмет на община Ловеч, генерал-майор Груди Ангелов - началник на военна академия "Г.С. Раковсаки" - София, капитан II ранг Бисер Бонев - началник на Военното окръжие в Добрич, и др.
В знак на признателност към подвига и патриотизма на загиналите воини бяха положени венци и цветя от президента на Република България - Румен Радев, от кмета на община Добричка - инж. Тошко Петков, от вицепремиера г-н Валери Симеонов, от министъра на отбраната - г-н Красимир Каракачанов, началника на отбраната на Република България - генерал-лейтенант Андрей Боцев, командира на ВМС - контраадмирал Митко Петев, от командира на 68 бригада "Специални сили" - бригаден генерал Явор Матеев, от негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, от областни управители, от кметове на общини, от народни представители, политически партии, от жители и гости на община Добричка.
"Благодаря ви, че сте тук, че сме заедно в този специален ден, на това събитие, което безспорно ще остане в историята на Добруджа.
Загиналите воини от Шеста пехотна Бдинска дивизия ще останат завинаги тук, на Добруджанска земя и ние, признателните добруджанци ще продължим да отдаваме заслужена почит на тях и тяхната саможертва.
Вечна слава и дълбок поклон пред силата и героизма, пред величествения подвиг на героите, извоювали свободата на Добруджа!"
Това бяха заключителните думи в словото на кмета на община Добричка инж. Тошко Петков.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ