19 Май 2024неделя16:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

До 30 септември Кирил Ананиев трябва да предложи план срещу недостига на кадри в здравеопазването

автор:Дума

visibility 1067

Здравният министър Кирил Ананиев трябва да предложи мерки срещу недостига на кадри в системата. Това решиха депутатите след разисквания днес в парламента, свързани с кадровото обезпечение в здравеопазването. Срокът за представяне на мерките е 30 септември. Предложението бе направено от ГЕРБ, а самите разисквания в НС бяха по настояване на БСП.
Депутатите възложиха още на министъра на здравеопазването да изготви подробен анализ за осигуреността на системата на здравеопазването с медицински специалисти на територията на България и на съществуващите проблеми с осигуряването им. Сходно предложение бяха направили и народните представители от ПГ на "БСП за България".
Трябва да спрем изтичането на младите българските медици в чужбина, обърна се Георги Йорданов от левицата към министър Ананиев.
По думите му Министерство на здравеопазването не изпълнява своите функции за задоволяване на потребностите на здравната мрежа с медицински специалисти - на България не достигат лекари, стоматолози, фармацевти, медицински сестри, акушерки. Истинска катастрофа е осигуряването на необходимите медицински сестри. Сега работещите са 3 пъти по-малко по брой, повечето са във възраст, при която няма да могат да работят още дълго, а част от тях са пенсионери, коментира доц. Йорданов. Левицата отчита позитивно приемането на предложението за договорното начало при обучението на български специалисти в сферата на следдипломната квалификация. По думите му  само по този начин могат да бъдат осигурени достатъчно кардиолози, гастроентеролози, хирурзи, анестезиолози и други специалисти във всички области на страната. След приключване на своето обучение, лекарите ще бъдат задължени да работят 3 години на място, посочено от държавата, като са освободени от всякакви такси за придобиване на специалността си, обясни социалистът. Доц. Йорданов заяви, че трябва да бъде приета методика за формиране на работната заплата на медицинските специалисти на национално ниво, защото това е главната причина младите кадри да напускат страната и да търсят реализация в чужбина. 

За това, че имаме сериозен кадрови дефицит във всички медицински специалности говори и проф. Георги Михайлов от БСП. Той обясни, че при лекарската професия - над 50% от лекарите са над 55 годишна възраст и само 9 % са под 30 години, огромната част от специалистите по здравни грижи, които работят на територията на страната, са в пенсионна възраст. По думите му причините за това са възможността за формиране на възнаграждението от оборота на болничното заведение. Михайлов набеляза и необходимите промени -  строга национална система за оценка на заплащането на всички видове медицински специалисти; промяна на взаимоотношенията между университетите и университетските болници, които на практика са разделени, което затруднява обучението и професионалното израстване на специалистите; синхронизиране на медицинските стандарти и правилата за добра клинична практика в реални срокове; легализиране на статута на всички съсловни организации.

Спешните мерки за преодоляване на проблемите в здравеопазването да са обвързани с бюджета, коментира проф. Анелия Клисарова. Човешкият фактор е решаващият, за да има реформа в здравеопазването и за да получим по-добра и качествена услуга, подчерта депутатът от левицата. За да има млади, можещи и мотивирани кадри в системата, от особена важност е тяхното обучение, непрекъсната квалификация и кариерно развитие, смята тя. БСП настоява всички спешни мерки за преодоляване на тежките проблеми в здравната система да бъдат обвързани с бюджета за 2020 г. на НЗОК и държавния бюджет.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ