06 Май 2025вторник13:41 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Приемственост

Днес започва от вчера и ражда утре

Паметта на четири епохи

/ брой: 146

автор:Велиана Христова

visibility 1324

Уникално място, с уникална памет. Няма друго такова място в България. С огромен потенциал да се превърне в изключителна туристическа атракция за нас си и за чуждите туристи. При едно условие - ако политиците на България и техните приближени осъзнаят, че трябва да престанат да ни занимават с комплексите си, че живеем в ХХІ век и би трябвало да сме нормална държава с нормален народ. Някога акад. Ангел Балевски казваше: "Днес започва от вчера и ражда утре". Ето това би трябвало да е същината на нашето мислене като народ.  
Бузлуджа наистина е на уникално място, съхраняващо паметта на четири епохи. Недалеч е чутовният връх Шипка, символ на българската Голгота и на българското Възкресение. Надолу към Казанлък е Долината на тракийските царе с гробниците - свидетелство за обиталищата на гордите ни предци. А горе на Бузлуджа са трите паметника, издигнати през 1961 г. - струва ми се, че дори тях не всички днес познават...    
На 30 юли 1868 г. в подножието на върха е бил последният бой между четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа с турския башибозук и редовната армия. На мястото, където се смята, че е загинал легендарният Хаджи Димитър, се издига статуята му, а зад нея е изградена стена от 28 каменни блока с имената на всички четници и родните им места. В основите й са положени костите на загиналите! Паметникът е дело на скулптора Любен Димитров и арх. Петко Цветков.
Малко по-нагоре, сред буковата гора, е сакралното място за социалистите. Тук на 2 август 1891 г. по идея на Димитър Благоев се е състоял Учредителният конгрес на БСДП. Тук е поставен барелеф от бял камък. Паметникът е изработен от скулпторите Димитър Даскалов, Георги Георгиев, Иван Кесяков и архитектите Калин Бояджиев и Борис Ненков. По тясна планинска пътека надолу се стига до третия паметник, посветен на трима загинали партизани от Габровско-Севлиевския отряд в зловеща битка с фашистките жандарми. Автори на монумента са скулпторите Стела Райнова, Иван Иванов и арх. Иван Татаров.
И трите паметника са открити тържествено на 2 август 1961 г. Още през 1950 г. е учреден Национален парк "Бузлуджа", който от 1964 г. е обединен с Националния парк "Шипка" и се превръща в исторически и архитектурен резерват - Нациоанален музей "Шипка - Бузлуджа". 
Дом-паметникът, изграден по повод на 90-ата годишнина от основаването на Българската социал-демократическа партия, е открит през 1981 г. Уникално архитектурно съоръжение, възхитило и възхищаващо и до днес архитекти, инженери, строители, скулптори, художници и обикновени туристи от цял свят. Някои го наричат дори "гениално творение". Хиляди хора от цяла България са се стекли да видят чудото на родната социалистическа архитектура. След 1989 г. това чудо, както и цяла България всъщност, е оставено на стихиите, разрухата и разграбването. Днес за срам на всички българи го посещават стотици туристи от цял свят, за да видят паметника, водещ световната класация на най-голямата разруха!
Та, ето това място стана обект на толкова недостойни хули и дебати в последния месец, че срам да го хване човек. Чуха се цели слова, че паметникът бил "възхвала на мръсния социализъм", обявен за престъпен, че БСП нямала правото да си го присвоява, и какви ли не още простотии.
"Днес започва от вчера и ражда утре!" Има ли шанс българинът да се върне към това нормално и цивилизовано мислене? Ако се съди по тези, които властват над битието й днес - не. За да осъзнаеш, че миналото е част от днешния ден, а днешният ден е основата за бъдещето, се искат първо знания, второ - мислене. И първото, и второто очевидно не са силна страна на управляващите. Бузлуджа не възхвалява никого - Бузлуджа са парченца от нашата история и култура, по-далечна или по-близка, която като историята и културата на всеки народ не е еднозначна и черно-бяла, но нейните родилни петна ние носим на тялото си днес. Те са като витамините за бъдещия ни растеж като обществен организъм. А културата е начин на поведение - ще позволим ли да надделее вандалското отричане на цели периоди от историята ни, извращаването на учебниците и оттам - на съзнанието на младите поколения, дърлянето помежду ни като човеци и затъването ни в разруха като държава? Нека никой не си прави илюзии - разрухата започва от мисленето, след това идва материалната немощ.    
Изборът е наш. Както винаги. И както поетът го е казал: България цяла сега вази гледа! Този връх висок е, тя ще ви съзре...





 

Унгария освобождава майки от данъци

автор:Дума

visibility 17846

/ брой: 79

Фридрих Мерц поема канцлерския пост

автор:Дума

visibility 18688

/ брой: 79

Десетки пакистанци напускат Индия

автор:Дума

visibility 15041

/ брой: 79

Мащабна стачка в Гърция на 1 май

автор:Дума

visibility 21524

/ брой: 79

Празникът, който сплотява

автор:Дума

visibility 20631

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ

автор:Дума

visibility 18151

/ брой: 79

Не изхвърляйте хартиената трудова книжка

автор:Аида Паникян

visibility 7754

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ