18 Май 2024събота11:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дишайте по-дълбоко

В атмосферата като никога досега има много въглероден двуокис, предупреждават учените

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 63

Средногодишното увеличаване на въглероден двуокис и други вредни газове в атмосферата през 2000-2010 г. се е удвоило в сравнение с периода 1970-2000 г. Двете основни причини за този стремителен скок са ръстът на световната икономика и увеличаването на числеността на населението на Земята. Това се казва в проектодоклада на Междуправителствената група експерти по промените в климата при ООН (IPCC - Intergovernmental Panel on Climate Change), разпространен от Асошиейтед прес.
Самият доклад се очаква да бъде представен през април т. г., но още отсега може да се оцени мащабът на екологичните проблеми на планетата ни.
Основният показател е ръстът на концентрацията на парниковите газове в атмосферата на Земята. През 2000-2010 г. средногодишният прираст на показателя е бил 2,2%, докато през 1970-2000 г. той е бил 1,3 на сто.


Огромният дял парникови газове в атмосферата идва от изгарянето на въглища и петрол. Според оценката на авторите на доклада, този процент само ще се увеличава: към 2050 г. съвкупният обем на изхвърлянията в атмосферата от този сектор ще се удвои или дори утрои.
Основната задача на властите, според учените, е да се зъдържи ръстът на CO2 под 530 частици на 1 милион. През ноември м. г. излезе докладът на Световната метеорологична организация, според който към 2012 г. плътността на CO2 в атмосферата е достигнала 393,1 частици на 1 милион. Експертите от IPCC потвърждават тези цифри, но прогнозират, че задминаването на показателя от 400 частици на 1 млн. може да се случи още през тази пролет.
Основният извод на доклада е, че отлагането на активните действия за борба с глобалното затопляне само ще увеличи цената на реализирането на мерки за противодействие на промените в климата и ще намали броя на вариантите за развитие на събитията.
Увеличаването на съдържанието на другите основни парникови газове - метан и азотен двуокис - също биe дългогодишни рекорди. Някои учени твърдят, че производителите на месо и млечни продукти в глобален мащаб са най-големите замърсители на въздуха, тъй като с изпражненията си животните (особено кравите) отделят големи количества метан. Изследванията са доказали, че свещеното животно на Индия е по-голям замърсител на въздуха от автомобилите.
Нещо повече, газовете, които кравите отделят, замърсяват въздуха с метан с повече от една трета, което води до затопляне на Земята 20 пъти по-бързо, отколкото CO2, твърдят някои изследователи.
Според учените глобалното затопляне няма да спре през следващите хиляда години, дори при пълно прекратяване на отделянето на парникови газове в атмосферата от 2100 година. Ако не бъдат предприети нужните стъпки, феноменът може да доведе до пълно разтапяне на ледовете в западната част на Антарктида.
Общата тенденция на повишаване на температурите през следващите 1000 годиин ще се запази, е мнението на експерти. Според тях двете полукълба ще реагират на промяната по различен начин и ефектът ще бъде далеч по-осезаем на юг от екватора.
Кой все пак обаче е отговорен за това тревожно положение? Никой не би искал да оглави този рейтинг, но главните престъпници за глобалното затопляне са САЩ, Китай, Русия, Бразилия, Индия, Германия и Великобритания, твърди авторитетното сп. "New Scientist". Според новите данни съвкупният принос на тези страни в процеса на глобалното затопляне за периода 1906-2005 г. е надвишил 60 процента! С други думи, те са отговорни за 0,7 градуса от 0,74 градуса по Целзий, с които се е затоплил светът.
Деймън Матюс от Университета Конкордия в Монреал и колегите му са изчислили националния принос на всяка страна в процеса на затоплянето, оценявайки въздействието на всеки от видовете емисии на основата на продължителността на  атмосферното въздействие на предизвиканите от тях температурни промени. Както се казва в изследването, публикувано в американското сп. "Environmental Research Letters", в това отношение САЩ са очевиден лидер и носят отговорност за 0,15 градуса (22% от 0,7 градуса). Следват Китай (9%), Русия (8%), Бразилия и Индия (по 7%), Гремания и Великобритания (по 5%).
"Високият рейтинг на не най-развитите страни може да изглежда изненада - отбелязва Матюс. - Проблемът обаче не е само в промишлеността, но и в изсичането на горите".
На направената от сп. "New Scientist" схема страните са разтегнати или намалени в зависимост от техния принос за затоплянето. Западна Европа, САЩ, Япония и Индия са раздути до неузнаваемост, Русия, Китай и Бразилия са останали повече или по-малко в своите размери, Канада, Австралия и по-голямата част от Африка пък са изтънели. От тази гледна точка приносът на Русия, Бразилия и Китай за изменението на климата не може да се нарече извънреден, той е пропорционален на заеманата от тези държави територия.
Ако пък смятаме от гледна точка на глава от населението, което е може би по-правилно, картината ще бъде различна. Седемте първи места ще заемат най-богатите страни в света, докато Китай и Индия ще паднат до 19-о и 20-о място съответно.
Начело обаче винаги ще бъдат едни и същи държави. Но далеч не всички са съгласни, че само тези държави са отговорни за глобалното затопляне. "Справедливо ли е да се наказва Великобритания за това, което е направила през 1850 година?", пита например Глен Питърс от норвежкия Център за международни изследвания на климата и околната среда. Въглищата са били единственото, което е имала икономиката в средата на ХІХ век. А днес дори сравнително бедните страни имат достъп до екологично чистите технологии като слънчевата енергия, за която в епохата на индустриалната революция е можело само да мечтаят, подчертава и Михел ден Алзен от холандската Агенция по оценка на въздействието върху околната среда.
Не са малко обаче и тези, които отричат глобалното затопляне и най-вече човешката причина за него. "Понякога е трудно да се изправим лице в лице с истината. Когато фактите са тежки, е лесно да им поставим нови рамки или да ги игнорираме", пише в един от трудовете си за поведенческата икономика относно глобалното затопляне Клив Хамилтън, професор по етика от Австралия. "Хората по света, които са запознати с фактите за глобалното затопляне, са много малко... Същото е и със собствената ни смърт. Всички ние приемаме факта, че ще умрем, само тогава, когато смъртта приближава, и само тогава оценяване стойността на живота си". Да, ние отричаме всичко. Но рано или късно последиците от глобалното затопляне ще бъдат очевадни и ще ни костват много.
Често не се прави връзка между тревожните съобщения за климата и абсурдното свръхпотребление, което е действителната причина за тях. За това, че планетата ни излиза от релси, са виновни не някакви тъмни сили. Виновни са обществата ни, които извличат от земята, моретата и горите всичко възможно, за да го превърнат след това в онези продукти, които пренасищат и свръхпренасищат нашия свят. Рядко узнаваме например, че днес се купуват двойно повече дрехи, отколкото преди десет години, или че в страна с 80 милиона жители годишно се продават - цифром и словом - 10 милиона телевизори с плосък екран. И още: че автомобилите междувременно са толкова големи, че вече не могат да влизат в подземните гаражи, а една трета от хранителните продукти, произвеждани в Западна Европа, се изхвърлят неизползвани.
Междувременно вече свикнахме с всекидневните новини за апокалиптични разрушения на природната среда, за стихийни бедствия, за всевъзможни заплахи, лесно гоним това от съзнанието си, забързани от грижите за всекидневието си. Статистиката обаче е стряскаща: оказва се, че човечеството консумира за девет месеца ресурсите на планетата ни, които тя произвежда за 12 месеца. Става въпрос не само за биологичните и енергийните ресурси, но и за водата, въздуха и т.н. С всяка година разривът се увеличава все повече. А какво ще стане след 10-12 години?
Цивилизацията ни е в цайтнот. Експертите прогнозират, че приблизително към средата на века тя ще влезе в състояние на сингулярност, след което ще настъпи или деградация и гибел, или преминаване към качествено ново ниво на развитие. Да се надяваме на второто...

(По материали от чуждия печат)

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ