24 Януари 2025петък14:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Позиция

Димитър Ганев: Очаквам ниска избирателна активност

Европейските граждани искат промяна на ЕС и нова политика, казва политологът от изследователския център "Тренд"

/ брой: 95

visibility 1961

Интервю на Мая Кулишева 

- Г-н Ганев, направи ми силно впечатление едно изследване на "Тренд", в което питате българските граждани какви качества трябва да имат кандидатите ни за евродепутати. Хората поставят на първите места - да бъдат честни, почтени, да владеят чужди езици, а по отношение на задачите им в Европарламента изтъкват преодоляването на двойните стандарти и да защитават българските национални ценности. Вашият коментар?

- Вие сте видели, че имаше над десет опции, включително и това да има опит като депутат, като политик, да е млад... Но на мен най-голямо впечатление ми направи това, че общият знаменател, под който можем да обединим първите отговори, е, че са характеристики от морално естество, а не такива, които говорят за опитност, обиграност и т. н. Това недвусмислено показва, че хората чувстват морален дефицит. Тоест, не е най-важното да си добър политик, да си наясно с механизмите и ситуацията, а е важно да си честен с хората, които те избират - да си принципен и да защитаваш позициите си.

- И това, което си предложил - програма за мандата си - да го отстояваш...

- Точно така.

- Някои наблюдатели и политолози смятат сега, особено след поредната оставка - тази на министър Порожанов, че се сатанизира ГЕРБ, вие какво мислите?

- Пресилено е да се говори за такава сатанизация. Но имиджовата щета е налице. От скандалите с апартаментите минахме на скандала с къщите или, по-точно, къщите за гости. Ще ви докажа щетата с емпирични изследвания. Ние правихме изследване през март, преди да започне скандалът. Публикациите ни се разминаха с два или три дни, преди да гръмне казусът с апартамента на Цветанов. Ако съм точен, може да се провери, 1,8% беше разликата между ГЕРБ и БСП в полза на ГЕРБ. Когато направихме по-късно в средата на април новото проучване - и тогава скандалът беше до голяма степен консумиран в общественото мнение, то даде преднина на БСП. Тук държа да отбележа, че преднината на БСП е 0,8%, и то не защото столетницата е качила своя резултат, а защото ГЕРБ са паднали под червените. Аз по-скоро съм привърженик на това да говорим за практически паритет с психологическо предимство на БСП. И други колеги премериха почти идентичен резултат. Но да не се бърза с добрите новини. Победителят не е ясен и ще се реши на 26 май. Ако някой с категоричност ви твърди, че една от двете партии със сигурност побеждава, би било непрофесионално и некоректно. Има обаче някои неща, които изглеждат сигурни - те са малко, но според мен е сигурно, че ще има ниска избирателна активност.

- Не съм съгласна. Според мен хората искат да гласуват, но на този етап онези, от т. нар. корпоративен вот и гласуващите под натиск - не изказват истинското си мнение. Дали пък в последния момент няма да има мобилизация на периферията?

- Давам няколко аргумента. През 2014 г. действителните гласове бяха 2 милиона и 200 хиляди. Ако се върнем назад - 2009 г., ще видите, че европейските избори са с най-ниска избирателна активност.

- Но това не е само у нас.

- Причината е ясна. Голяма част от българските граждани смятат тези избори по следния начин: избираме едни 17 човека, които ще получават високи заплати. За българите тези избори нямат такава висока цена във връзка с властта - нищо не се променя, нищо не решават. Нито решаваш с тези избори кой ще ти е кмет, нито какво ще ти е правителството и кой ще влезе в парламента или кой ще е държавен глава. Няма да се учудя, ако осъмнем с избирателна активност, която е рекордно ниска за тези избори до този момент. Освен това на терена няма нови политически формации. Тези, за които гласуваме сега, са същите, за които гласувахме през 2017 г. Традиционно, когато има нови политически формации, това изкарва до урните традиционно негласуващи. На предните евроизбори имаше три нови политически субекта - Реформаторски блок, "България без цензура" и "АБВ". Сега няма. Още един аргумент: 26 май е неделя и последен ден от три почивни дни. Немалко хора са планирали почивки...

- Може и да сте прав, но като гледам последните дебати - всички в един глас говорят за доходи, против бедността, икономика, развитие, против корупцията, т. е. дори и участващи в управлението критикуват ГЕРБ.

- Много е важно и следното: при един парламент от 750 депутати, който може след това и да се редуцира след Брекзит, нашите 17 депутати - да говорят, че със зъби и нокти ще защитават националните интереси, добре, съгласни сме, но какъв национален интерес ще прокараш? Имайте предвид, че както у нас, така и в Европа депутатите се съобразяват с партийната дисциплина - с ЕНП, с ПЕС, Алде, Зелените, консерваторите - в зависимост от това в кое политическо семейство, група си... Едно е да си говорим тук в България, друго е да си говорим в Брюксел. 

Що се отнася до въпроса ви какво ще се случи при такава ниска изборна активност, а то е второто сигурно нещо - ще има сблъсък на твърди ядра... На най-твърдите ядра на двете основни партии. Оттук нататък въпросът кой ще победи не е в това кой ще убеди повече хора, а кой ще успее да изкара повече от своите симпатизанти. Тук големият въпрос, който ние не можем да преценим, е как ще се представи БСП, защото тя е провеждала винаги евроизбори, когато е била на власт.

- Наблюдавахте ли дебата между кандидатите за поста на Юнкер в следващата ЕК? Какво е впечатлението ви?

- Да, слушах и Манфред Вебер, и Франс Тимерманс, и останалите. И впечатлението ми е, че нищо ново не чух, което истински ме притеснява. А има ли някакво съмнение, че ЕС е в трудна ситуация? Ние влизаме от криза в криза. Не съм евроскептик, напротив, смятам, че най-доброто нещо, което се е случило на България, е членството в ЕС и нейното място категорично е там. Проблемът е, че този Европейски съюз има нужда от промяна. Ако продължаваме по същия начин обаче, до никаква по-добра точка няма да стигнем. Очакването, което имат по-голямата част от европейските граждани, е именно промяна.   

Кабинетът отваря фискалния резерв

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 15

Скандал заради церемонията на Тръмп

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 15

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 170

/ брой: 15

САЩ затвориха границата с Мексико

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 15

И Фицо заговори за преврат на опозицията

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 15

Кой ще плаща сметката

автор:Евгени Гаврилов

visibility 159

/ брой: 15

Во кратце и со кротце

visibility 161

/ брой: 15

По братски

автор:Таня Глухчева

visibility 139

/ брой: 15

Ще изпълним със смисъл фразата „социална държава”

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ