19 Юни 2024сряда20:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Диабет и бъбреци

Рискът за увреждане на чистачите на организма при захарна болест е след 10-ата година

/ брой: 253

автор:Дума

visibility 2065

Още преди откриването на инсулина от Фредерик Бантинг през 1922 г. френският лекар Пиер Райер описва през 1840 г. бъбречните увреждания като последица на захарния диабет. Една трета от хората със захарна болест развиват хронично бъбречно увреждане. Диабетиците в България надхвърлят 500 хиляди души. В определен момент всеки може да достигне до бъбречно увреждане. Рискът нараства след 10-ата година от появата на диабета. Често обаче заболяването се хваща едва когато е напреднало. Според някои медици всъщност увреждания в бъбреците могат да се намерят още след 2-ата година от началото на диабета, но все още нямат клиничен израз. Тези промени се намират само при хистологично изследване, след бъбречна биопсия. Най-ранен клиничен белег е появата на албумин в урината или микроалбуминурия. Това обичайно се случва до 10-12-ата година от болестта, като може да се каже, че това е най-леката увреда от страна на бъбреците. В 75% от пациентите с диабет тип 1 и в около 60% от тези с тип 2 микроалбуминурията е предвестник на диабетна нефропатия.
Бъбреците са чистачите на организма: те обират отпадните фракции от обмяната на веществата и освобождават тялото от тях, изхвърляйки ги чрез урината. Ако този процес по някаква причина се наруши, в кръвта и тъканите започват да се натрупват токсини и се създават животозастрашаващи ситуации.
Когато кръвната захар има високи стойности, бъбреците трябва да я пречистват много по-енергично, за да съхранят нормалното равновесие на показателите. Това е така, защото тялото интуитивно се мъчи да се освободи от захарта чрез урината. Преработването на по-големи от обичайните обеми означава работа на високи обороти; това претоварва бъбреците и постепенно започва тяхното увреждане. Клинични белези за бъбречни увреждания при диабет са отоци по краката, труден контрол на кръвното налягане, чести бъбречни инфекции.
Ендокринолозите имат правила за добра медицинска практика и когато при един диабетик се появи белтък в урината или креатининът му стигне 60, задължително се започва консултация и с нефролог (бъбречен специалист). Следи се и съотношението на белтък и креатинин в урината. Това ще отложи диализата с години. Ако се стигне дотам, най-доброто лечение е трансплантацията. Любопитното при диабетиците е, че по-подходящо е присаждането на бъбрек от трупен донор.
 

Още няма консенсус за Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 114

Масови призиви за оставка на Нетаняху

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 114

Западът вижда в Китай заплаха, а не партньор

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 114

Канзас заведе дело срещу "Пфайзер"

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 114

Без надежда

автор:Александър Симов

visibility 306

/ брой: 114

Между образованието и бедността

автор:Аида Паникян

visibility 280

/ брой: 114

Нормално ли ви е?

visibility 315

/ брой: 114

Политкоректност

автор:Марин Милашки

visibility 277

/ брой: 114

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ