Децата подложени на по-голяма експлоатация
Най-много с детския труд се злоупотребява в Субсахарска Африка
/ брой: 114
Доклад, публикуван от УНИЦЕФ и Международната организация на труда (МОТ), показва, че напредъкът в борбата с детския труд е спрял в целия свят. Причината за това не е в пандемията от КОВИД. В началото на 2020 г. по света почти 160 млн. деца на възраст между 5 и 17 години са се занимавали с неподходяща и/или опасна работа. Това е ръст спрямо 2016 г., когато те са били 150 млн. и доближаване на стойностите през 2012 г. от 170 млн. работещи деца. Все пак техният брой е спаднал драстично спрямо 2008 г., когато е бил почти 220 млн.
Растежът се дължи основно на Субсахарска Африка, който надхвърля намаляването на детския труд в Латинска Америка и Азия. Докато през 2016 г. 22,4% от децата между 5 и 17 години са се трудили в тази част на Африка, този брой се е увеличил до почти 24% в началото на 2020 г. Глобалният дял от 9,6% на работещите деца остава същия между 2016 и 2020 г., което показва, че нарастването на детския труд съответства на ръста на населението в света, но се променя по региони.
Докладът също така разкрива, че най-рядко срещаният вариант са малолетни работещи срещу заплата, който иначе се смята за най-разпространен.
По света детският труд в промишлеността възлиза на около 10%, а този в сферата на услугите 20%. За сметка на това делът на работещите в земеделието е 70 на сто. Получаването на заплата също не е особено типично за децата, тъй като 72% от тях работят със семействата си.
В Латинска Америка и Азия обикновено деца на възраст от 12 до 17 години са ангажирани най-често в градовете и предимно в сферите на услугите и индустрията. Въпреки това в някои региони семейната работа и селскостопанският сектор поемат по-голямата част от детския труд.
В Азия между 32% и 35% от децата отпадат от училище, докато в Латинска Америка техният дял е двойно по-нисък. Според статистиките, в глобален мащаб, момчетата са тези, които по-често са принудени да работят в сравнение с момичетата. В света в около половината от случаите подрастващите са извършвали опасна работа, която може да навреди на здравето, безопасността или морала им.