16 Септември 2025вторник15:29 ч.

Германска ПВО система "Гепард"

Der Spiegel: Страните донори стават все по-неохотни да обещават помощ на Украйна

Украйна почти не получава нови обещания за помощ от Запада. По-специално големите страни от ЕС като Германия, Франция и Италия не обявиха значителна военна или финансова помощ през юли.

автор:Дума

visibility 3511

Между юли и август страните донори обещаха само около 1,5 милиарда евро за военна и финансова помощ на Украйна, пише Der Spiegel. Това е малка част от това, което беше обещано през април или май, пише Институтът за световна икономика в Кил (IfW) в текущия си доклад за поддръжка на Украйна.

В допълнение, само една страна е допринесла с най-голямата част (един милиард евро) от обещаните средства, а именно Норвегия . Записани са общо ангажименти за подкрепа от 84,2 милиарда евро.

Почти няма нови оръжия

„През юли страните донори изпълниха основно това, което бяха обещали, и стартираха няколко инициативи за нова помощ“, казва Кристоф Требеш, директор на изследователския център в IfW Kiel и ръководител на екипа, който създава Украйна Support Tracker. През юни и юли, например, Германия не е обещала нови оръжия, но е доставила някои оръжейни системи, които вече бяха обещани. „Финансовата и военна подкрепа все още е доста под нуждите на Украйна. Освен това остава малка в сравнение с това, което някои от донорите мобилизират в собствените си страни, за да предотвратят кризата“, казва Требеш.

По обем и последователност САЩ , Европейската комисия и Великобритания са най-надеждните поддръжници на Украйна. Американците взеха решение за големи пакети, особено през март и май, които оттогава бяха отменени на траншове. Британците са на второ място след САЩ в класацията на страните и вече са обещали два пъти повече помощ от Германия, която е приблизително наравно с Канада и Полша. Последователността на помощта от англосаксонските страни е забележителна.

"Европейската комисия редовно се застъпва за по-големи пакети от помощ за Украйна. При изпълнението обаче има многократни забавяния на ниво страни членки. За страна във военно положение обаче надеждността и предвидимостта на помощта са от решаващо значение, в допълнение към обема", казва Требеш. Важни страни от ЕС като Франция, Испания и Италия досега са предоставили малко подкрепа или остават непрозрачни, когато става въпрос за тяхната помощ.

източник: Der Spiegel


 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 398

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 359

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 389

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 383

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 417

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ