Депутатите срещу "пипането" на Сребърния фонд
ГЕРБ в изчаквателна позиция, ще правят кръгла маса по въпроса
/ брой: 88
Депутатите от Коалиция за България, ДПС и сините бяха категорични вчера в коментарите си, че парите от Сребърния фонд не трябва да се харчат с лека ръка. Мненията в кулоарите на парламента дойдоха след категоричното настояване на БНБ правителството да оттегли готвените промени в закона за Сребърния фонд.
Нормално е да има противоречия, коментира реакцията на БНБ Симеон Дянков. Затова трябвало да се гледа към Европа и да се зададе въпрос другите държави какво правят. Отговорът по думите на Дянков бил лесен - 70 на сто от фондовете се инвестирали в държавни ценни книжа. Според него това е европейска практика и причини за притеснение няма. Упреците на БНБ, че решението граничи с некомпетентност, той пренебрегна с "Времето ще покаже кой е компетентен и кой не". От няколко месеца банковият сектор бил недоволен от някои политики на финансовото министерство и Тристранния съвет и затова било възможно някои от търговските банки да се опитват "да ни дрънкат".
След като похарчим и Сребърния фонд, практически ще останем без фискален резерв, бе категоричен депутатът от КБ Пламен Орешарски. "Последиците от това решение ще бъдат много лоши, това е все едно едно семейство да похарчи последните си спестявания и да чака заплата в края на месеца. Представете си какво става, ако тя се забави", коментира бившият финансов министър.
Орешарски определи като изключително остра позицията на БНБ и подчерта, че няма спомен от 22 години насам Националната банка да е излизала с подобен коментар. "Досега Сребърният фонд винаги се е управлявал като част от съвкупните резерви на БНБ, в това число и фискалните резерви на Министерството на финансите. Сега се прави опит да се обособи това управление, нещо, което дълбоко не подкрепям", каза Орешарски.
Като безпрецедентно решение без логика коментира законопроекта Емилия Масларова. Според нея не може с лека ръка да се вземат публични средства и да се изхарчат, защото не "сме свършили други неща".
Основното, което трябва да гарантира Сребърният фонд, е сигурността, защото това не са парите на финансовото министерство, а на хората, изтъкна депутатът от ДПС Хасан Адемов. Конфликтът между МФ и БНБ е притеснителен, защото може да възникне ситуация, при която да има недоверие във финансовата система на България изобщо - както в страната, така и навън, подчерта Адемов. Управителят на БНБ е изключително деликатен човек, но явно е усетил застрашителните намерения и е реагирал, коментира депутатът. На въпрос типична ли е подобна реакция Адемов отговори "а типично ли е пари от Сребърния фонд да се изхарчат за външен дълг".
Белите пари за черни дни ще намалеят още повече, коментира съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров. Той бе категоричен, че законопроектът е във вреда на пенсионната система, както и че се надява Дянков да разбере, че прави грешка и да оттегли законопроекта. Димитров подчерта, че тази война между институциите трябва да спре.
Крачка назад даде гербаджийката Менда Стоянова, която заяви, че, ако се наложи, някои текстове в законопроекта може да бъдат променени. Управляващите обаче първо щели да изчакат внасянето на законопроекта в парламента и отговора на Европейската централна банка. След това по думите й властта щяла да организира широко обсъждане под формата на кръгла маса. Стоянова демонстрира убеденост, че заплаха за фискалния резерв няма.