Депутатите приеха "Господин по договор за един ден"
Калфин призна, че разпространяването на еднодневните споразумения във всички сектори би създало несигурност
/ брой: 149
Със 118 гласа "за", 15 "против" и 4 "въздържал се" Народното събрание прие на второ четене промени в Кодекса на труда (КТ), които въвеждат т.нар. еднодневен трудов договор в селското стопанство. Вносител на промяната е социалният министър Ивайло Калфин. В КТ се въвежда нов член 114а, който регламентира краткотрайната сезонна селскостопанска работа, възложена от регистриран земеделски стопанин, чрез сключване на трудови договори за един ден. ДУМА припомня, че според промяната работници на такъв договор няма да трупат трудов, а само осигурителен стаж. Един работник може да сключва такъв договор за не повече от 90 дни в годината, а трудовото възнаграждение ще се плаща лично на работника срещу разписка в края на работния ден.
Да се премахне думата "трудов" от формулировката на текста, предложи депутатът от БСП Янаки Стоилов. Той предложи и тези договори да се сключват не за 1, а поне за 5 дни, без те да са поредни, заради евентуални метеорологични условия, които може да попречат на работата. Стоилов предложи и вместо 90 дни в годината тези договори да се сключват за не повече от 45 дни, тъй като дългият срок прави договора почти срочен. Той каза, че "ако не бъдат приети тези предложения името на разпоредбата ще е "Господин по договор за 1 ден". Мнозинството не прие нито едно от предложенията на Стоилов.
"Това не е никакъв трудов договор. Не може да има трудов договор за един ден" бе категоричен Михаил Миков. По думите му "всички, докоснали се до трудово право дори периферно, са наясно, че това е абсурд". Този текст представлява правен абсурд, а текст за такова краткотрайно взаимоотношение противоречи на международни конвенции, отсече Миков. Той е убеден, че при това положение работникът няма да бъде защитен и е слабата страна.
"Хората, работещи в селското стопанство, ще са много по-защитени с текста, който предлагаме, отколкото са сега", увери от парламентарната трибуна Калфин. Той, заедно с премиера Бойко Борисов, още сутринта присъства на председателския съвет в парламента, за да иска подкрепата на всички политически партии за реформите си. Все пак Калфин призна, че ако тези договори, които засега са само за сектор "Растениевъдство", се разпрострат навсякъде, това би създало несигурност.
Платеният отпуск ще може да се прехвърля
Отново ще може работници и служители да отложат ползването на платения годишен отпуск и за следващата година, а не както бе досега да може да се прехвърлят до 10 дни. Но т.нар. давност остава, което означава, че ако не сме ползвали отпуска си за 2015 г. до края на 2017 г., той гори. Тази норма остана, след като вчера депутатът от ДПС и бивш социален министър Хасан Адемов оттегли предложението си за отпадането му. От ГЕРБ бяха против предложението на Адемов и подкрепяха Калфин.
Занапред, когато отпускът е отложен до края на календарната година, работодателят е длъжен да осигури неговото ползване през следващата, но не по-късно от 6 месеца.
ДУМА припомня, че давността на отпуските бе въведена от кабинета "Борисов 1" уж заради десетките невзети дни на чиновниците от администрацията.