Денят, в който странни създания паднали от небето над Нова Гвинея
/ брой: 261
На 13 май 1945 г. двайсет и четирима военнослужещи и жени от Женския армейски корпус се качват на транспортен самолет, за да полетят над Шангри-Ла - красива и загадъчна долина, разположена сред покритите с джунгли планини на Холандска Нова Гвинея. За разлика от миролюбивите тибетски монаси от романа на Джеймс Хилтън "Изгубеният хоризонт", Шангри-Ла е дом на въоръжени с копия туземци със слава на канибали.
Но развлекателният полет се превръща в сурова битка за оцеляване, когато самолетът се разбива. Като по чудо трима от пасажерите се спасяват. Маргарет Хейстингс - боса и с изгаряния, няма друг избор, освен да носи обувките на най-добрата си приятелка, загинала при катастрофата. Джон Маккалъм - оплакващ смъртта на своя брат-близнак, стоически прикрива мъката си и се грижи всеотдайно за останалите. Кенет Декър - с жестоки изгаряния и дълбока рана на главата, мълчаливо понася физическата болка.
Емоционално опустошени, тежко ранени и напълно беззащитни пред скритите опасности на джунглата, тримата оцелели са изправени пред сигурна смърт, ако не напуснат мястото на катастрофата. Ранените пътници се спускат по планинския склон в мъчително пътешествие към неизвестното, което ще ги отведе право в селището на примитивно племе от суеверни туземци, които никога не са виждали бял човек.
За пръв път тази драматична история е разказана в "Изгубени в Шангри-Ла". Книгата е написана въз основа на интервюта, разсекретени военни документи, лични снимки и спомени, дневници и оригинална филмова лента. Мичел Зукоф разкрива как тримата оцелели - дехидратирани и изпитващи физически страдания, прекосяват гъстата джунгла, за да търсят помощ; как група храбри парашутисти рискуват живота си, за да ги спасят; и как полковник със склонност към драматизъм организира невиждана до този момент спасителна операция.
Мичел Зукоф посещава отдалечени селца в Нова Гвинея, среща се с туземци, станали свидетели на самолетната катастрофа като деца, и пресъздава спомените им от деня, в който странни създания паднали от небето. В резултат на което се ражда този увлекателен разказ, който съживява една одисея - на моменти ужасяваща, на моменти поучителна и комична. "Изгубени в Шангри-Ла" може да прочетат сега и българските любители на историята и приключенските четива благодарение на издателство "Вакон", научи ДУМА от Мариана Дикова.
Мичел Зукоф е преподавател по журналистика в Бостънския университет. Писал е за сп. "Ню Йоркър", сп. "Форчън" и други национални и регионални издания. Като репортер във в. "Бостън глоуб" Зукоф е обявен за финалист за наградата "Пулицър" за разследваща журналистика. Награждаван е също от Американското дружество на редакторите на вестници. Живее в Нютън, Масачузетс.