14 Юли 2025понеделник20:51 ч.

Денят на испанския език се завръща

Повече от 30 испаноговорещи личности избират своята любима дума

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 199

Празникът на испанския език ще се чества на 18 юни с редица културни събития в 78-те центъра на Институт Сервантес, разположени в 44 държави на петте континента, съобщи за ДУМА Елена Мошолова.
Повече от тридесет испаноговорещи изтъкнати личности от сферата на културата, науката, спорта и бизнеса са посланици на третото издание на Деня на испанския език. Всеки от тях е избрал любимата си дума на испански. За нея вече може да се гласува в интернет сайта www.eldiae.es.
Пау Гасол, Шакира и Марио Варгас Льоса са част от посланиците на третото издание на Деня на испанския език, което бе представено в Мадрид от директора на институтите Сервантес Кармен Кафарел.
Концерт на Хулиета Венегас и Наталия Лафуркад ще отбележи празника в институт Сервантес в Бордо. Във Франкфурт Денят на испанския ще бъде честван в рамките на "испанската седмица", организирана в града, и включва множество други културни събития. Берлин е заложил на "поетически разговор със Силвио Родригез", а институт Сервантес Виена ще организира цирков кръжок за деца. В Куритиба (Бразилия) може да се посети изложбата на карикатури, посветени на фламенкото. В Атина ще бъде гост кубинският писател Рейналдо Монтеро, а Фес ще се преобрази в сцена на конкурс за приказки. Мадрид ще превърне една от централните си улици "Алкала" в сцена за салса. В София ще се подаряват думи, ще се танцуват латинотанци, ще се играе театър, а някои ще могат да направят "първи стъпки в испанския език".
Испаноговорещите честват богатството на един език, който се ползва от над 500 милиона души в света. Употребата му не се ограничава до 21 държави, в които той е официален. В Европейския съюз, без да се брои Испания, близо 30 милиона души владеят испански на високо равнище. В Америка, като изключим испоноговорещите страни, само в Бразилия можем да открием 5.5 милиона души, които умеят да водят разговор на испански. По приблизителна оценка на данните от САЩ, където живеят почти 40 милиона испаноприказващи, през 2050 г. това ще бъде първата държава по брой на испаноговорещото население. Впечатляваща е статистиката за испанския в Азия. В страни като Южна Корея и Китай броят на изучаващите го нараства ежегодно. В Китай те вече са 20 000.

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ