30 Април 2024вторник21:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дефицит от 3% невъзможен

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 344

Оптимистичната дата за влизане на България в еврозоната е 1 януари 2025 г., а 3 процента дефицит в бюджета може да се постигне в средата на следващата година. Това каза пред БНР Григорий Вазов, член на Фискалния съвет. 

"Личното ми мнение е, че преди да започне да се прави новият бюджет, трябва да има нова фискална цел, защото тя досега е цел за оцеляване", каза още Вазов. 

По думите му трябва да се направи и нова стратегия за управление на държавния дълг.

В отговор на въпрос дали са постижими три на сто дефицит Вазов посочи, че е възможно, но не в сроковете, които в момента се издигат в политическите лозунги. 

"Смятам, че до края на годината това не може да стане и е логично да започне да се изпълнява след юли-август следващата година. Тогава можем да мечтаем, че можем да постигнем този дефицит", каза още той. 

По думите сега не може да се свият социалните разходи, както и разходи, свързани с издръжката на държавата. Няма време за сериозни инвестиции, както и капацитет за извършването на тези капиталови разходи, с които да бъде заложена сериозна възвращаемост към бюджета, за да се постигне три на сто дефицит. Тези три процента ще започнат като реалност след средата на 2024 г.

Според Вазов влизане в еврозоната от 1 януари не може да се осъществи, тъй като не отговаряме на изискваните макроикономически параметри. По думите му реалистичната дата за влизане в еврозоната е след август 2024 г. , а най-реалистично е 1 януари 2025 г. Самите институции на ЕС имат срокове за вземане на решения и подготовка на много документи.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 386

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 357

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 315

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ