11 Юли 2024четвъртък13:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 376

1877 - НАЧАЛО НА ОТБРАНИТЕЛНИТЕ БОЕВЕ НА ВР. ШИПКА, ОРЛОВО ГНЕЗДО. Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878). Предвижданията на руското командване, че армията на Сюлейман паша ще се опита да премине Стара планина през Твърдишкия проход, се оказват погрешни. Сюлейман паша съсредоточава силите си на Шипченския проход. Задачата на малобройния руско-български отряд под командването на ген. Николай Столетов, наброяващ около 7500 души, е да спре превъзхождащата го по численост армия (около 27 000 души и резерв от 10 000), да не й позволи да премине през прохода и да се съедини с турските части в Североизточна България в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша. Най-тежък и решаващ за отбраната е третият ден, когато турските войски предприемат 11 атаки, а боеприпасите са на привършване. Защитниците - руски войници и български опълченци, се бият с хладно оръжие, камъни и дървета. В този критичен момент от Габрово пристига първото подкрепление, изпратено от ген. Радецки. Надвечер идват всички роти на 16-и стрелкови батальон и след ожесточен бой войските на Сюлейман паша отстъпват. Боевете продължават и през следващите три дни. Убитите и ранените защитници на прохода са 3773. Загубите на турската армия са двойно повече. Отбраната на Шипка продължава и през есента и зимата на 1877 г. Този период влиза в историята като "Зимно шипченско стоене". Въпреки студа и мъглата, снежните бури и виелиците, защитниците на Шипка геройски бранят прохода.

1902 - В СТРАЖИЦА СЕ РАЖДА АНГЕЛ КАРАЛИЙЧЕВ, ПИСАТЕЛ И ПРЕВОДАЧ (УМИРА 1972 Г.). Известен със своите разкази и книги за деца. Писателската му дейност започва, когато е на 17 години - учи химия в СУ. Работи като редактор и сътрудник в периодични издания и издателства. Автор е на книгите с разкази "Ръж", "Жълтици", "Имане", "Сребърна ръкойка", както и на десетки книги за деца и юноши - "Ането", "Тошко Африкански", "Житената питка" и "Български народни приказки" в два тома.

1957 - В СТРАСБУРГ Е ОСНОВАН ЕВРОПЕЙСКИЯТ АЛИАНС НА АГЕНЦИИТЕ ПО ПЕЧАТА (ЕААП). На 14 юни 2002 г. на извънредно заседание на алианса в Краков, Полша, е преименуван в Европейски алианс на новинарските агенции (ЕАНА). Обединява 28 национални информационни агенции, сред които и БТА.

1997 - УМИРА АКАД. ТАШО ТАШЕВ, ЛЕКАР ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ (Р. 1909 Г.). Основател на българската гастроентерология и диетика. Основател и ръководител на Клиниката по гастроентерология към ИСУЛ (дн. Клиника по гастроентерология "Акад. Ташо Ташев"). Създател и директор на Института по хранене към БАН (впоследствие към Министерството на здравеопазването). Директор на Центъра по хигиена при Медицинска академия. Основател е и на първите санаториуми за лечение на затлъстяването в Несебър и Китен.

2007 - В БЪЛГАРИЯ Е ВЪВЕДЕН НОМЕР 112. Националната система за спешни повиквания с единен и безплатен европейски номер за спешни повиквания е изградена на основата на решение на Съвета на ЕС от 29 юли 1991 г. за въвеждане на Единен европейски номер 112 за спешни повиквания. През юни 2007 г. е въведен в реална експлоатация пилотният център, който обслужва повиквания на територията на София. От 8 ч. на 30 септември 2008 г. телефон 112 има 100% национално покритие и е достъпен от всяка точка на страната.

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 200

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 194

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 224

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 213

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ