17 Юни 2024понеделник03:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 105

ПЕТРОВДЕН. На този ден църквата чества паметта на двамата Христови апостоли Петър и Павел. На Петровден се принася жертвено животно в чест на светеца - обикновено се коли "петровско пиле". Рано сутринта жените носят в черквата колак и ранни ябълки - петровки. Осветени от свещеника, те носят здраве. Според народните вярвания Св. Петър е ключар на райските порти и главен съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая. Днес е Денят на българските занаятчии. Жителите на Белоградчик, Етрополе, Лясковец, Павликени и Своге също празнуват.

ДЕН НА РЕКА ДУНАВ. Отбелязва се от 2004 г. по инициатива на Международната комисия за опазване на р. Дунав. Реката минава през десет държави - Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Молдова и Украйна. Басейнът й заема общо 817 000 кв. км. Втората по дължина река в Европа (след Волга) е включена в списъка на няколкото най-застрашени реки в света, изготвен за Световния ден на водата през 2007 г.

1882 - В СОФИЯ Е ИЗДИГНАТ РУСКИ ПАМЕТНИК. Това е първият паметник, построен в столицата на освободеното от османско владичество Княжество България. Намира се на пътя, по който Осман Нури паша бяга от София към Перник на 22 декември 1877 г. Издигнат е със средства, събрани от руския народ. Не е известен проектантът, но предположенията са за арх. Вокар (проектирал паметници в Добрич, Плевен, Разград, Свищов и др.) или акад. В. Йосифов Шервурд (автор на проекти за паметници в Плевен).

1947 - ОТКРИТА Е ПЪРВАТА РЕДОВНА ВЪЗДУШНА ЛИНИЯ У НАС СОФИЯ-БУРГАС. Това става на летище Враждебна в присъствието на министър-председателя Георги Димитров. Редовните полети започват от 1 юли с.г. Месец по-късно започват полети по линията София-Варна и временни полети по линията София-Пловдив за обслужване на гостите на Международния панаир. Закупени са три броя Юнкерс Ju52/3М, модернизирани и произведени от френската фирма Atelier d'Avion Coulombe. На 13 февруари 1948 г. е открита международна линия с маршрут София-Белград-Будапеща-Прага.

1951 - ОБЯВЕН Е РЕЗЕРВАТ "КАМЧИЯ". Създаден е с цел да бъде съхранена уникалната за Европа лонгозна гора, намираща се на десния бряг на р. Камчия и простираща се до пясъчната ивица на Черно море. Резерватът обхваща 842,1 ха. Около него е обособена и буферна зона от 230 ха. На територията му са установени 245 вида висши растения. Регистрирани са 14 вида земноводни и влечуги, включени в Бернската конвенция за опазване на дивата европейска флора и фауна. Установени са още 26 вида дребни бозайници и 258 вида птици. Общо 47 вида гръбначни животни от фауната на резервата са включени в Червената книга на България.

2007 - ОТКРИТ Е МУЗЕЙ НА КИСЕЛОТО МЛЯКО В БЪЛГАРИЯ. Организиран е в центъра на с. Студен извор, община Трън, близо до родната къща на д-р Стамен Григоров. Българският микробиолог е първият учен, описал бактерията Lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus - един от микроорганизмите, предизвикващи образуването на кисело мляко. Микроорганизмът е наречен така в чест на родината на неговия първооткривател.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1318

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 1111

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1418

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1334

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1466

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1331

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ