29 Юни 2024събота20:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 107

ПЪРВА ПРОЛЕТ. През 2013 г. астрономическата пролет (равноденствие) в Северното полукълбо започва на 20 март в 13,01 ч. българско време. Пролетта завършва с лятното слънцестоене - около 21 юни в Северното полукълбо и 21 декември в Южното полукълбо. Периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата астрономическа пролет е равен на една тропична година и се равнява на 365,24219 денонощия.

ДЕН НА ЗЕМЯТА. Отбелязва се от 1971 г. по идея на американския учен Джон Макконел, подкрепена с декларация на генералния секретар на ООН. Първоначално празникът се чества на 21 март - деня на пролетното равноденствие, с традиционна церемония - трикратен звън на "Камбаната на мира" пред сградата на ООН в Ню Йорк, САЩ. През последните години се чества в деня, когато настъпва астрономическата пролет.

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ПРИКАЗКАТА. Известен още като Световен ден на разказвачите. Започнала през 1991 г. в Швеция, тази традиция има за цел да ни припомни, че при всичките си превъплъщения - през ръкописа, печатната книга или електронното издание, литературата си остава преди всичко глас - гласът на разказвача, който чуваме дори когато четем наум. Постепенно Денят на разказвачите започва да обхваща все повече страни - от Австралия и Мексико до Канада и Естония. През 2005-а в него участват вече 25 държави, а през 2008-а 3000 деца посрещат разказвачи в класните си стаи.

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ФРАНКОФОНИЯТА. На 20 март 1970 г. представители на 21 държави подписват конвенция за създаване на Агенция за културно и техническо сътрудничество на френскоговорящите страни (ACCT) по инициатива на трима африкански държавни глави - Леополд Седар Сенгор (Сенегал), Хабиб Бургиба (Тунис) и Хамани Диори (Нигер). През 1996 г. в Маракеш, Мароко, е приет Устав (Харта) на франкофонията. През 1998 г. по време на конференция на министерско равнище АССТ приема името Международна организация на франкофонията. В организацията членуват над 50 държави, сред които и България (от 1993 г.).


43 Г. ПР.Н.Е. - РАЖДА СЕ ОВИДИЙ, ДРЕВНОРИМСКИ ПОЕТ (УМИРА 17 Г.). Известен най-вече с три големи сбирки еротична поезия - "Героини", "Любовни елегии" и "Любовно изкуство". Други негови популярни произведения са поемите "Метаморфози", "Ибис" и др., както и изгубената днес трагедия "Медея". Един от тримата канонични поети на латинската литература наред с Вергилий и Хораций. Поезията му е популярна и често имитирана през късната античност и Средновековието. Оказва силно влияние върху европейското изкуство и литература.

1852 - ПУБЛИКУВАН Е РОМАНЪТ "ЧИЧО ТОМОВАТА КОЛИБА". Световноизвестната творба на американската писателка Хариет Бичър Стоу е публикувана първо в подлистник в "Национална ера" - вестник, ангажиран с борбата срещу робството. Сюжетът е отчасти базиран на истински случай. Романът изиграва съществена роля за избухването на Американската гражданска война (1861-1865), с която се премахва, поне на хартия, робството на цветнокожите в Америка. Още с публикуването си книгата става бестселър. Преведена е на 37 езика и само за пет години от нея са продадени половин милион бройки.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ