Датата
/ брой: 264
МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА НЕЗРЯЩИТЕ. Отбелязва се от 1946 г. по решение на Световната здравна организация в деня на рождението в Сент Жюст, Пикардия, на френския педагог Валентин Аюи (1745-1822). Той основава през 1784 г. в собствения си дом в Париж първото в света училище за незрящи деца и демонстрира метода си за обучението им посредством разработения от него релефно-линеен шрифт "унициал". По покана на руския император Александър I създава в Петербург училище за незрящите (1807) и работи в Русия 11 години, като посещава и разпространява опита си и във Виена, Венеция и др.
1920 - ПРИЕМА СЕ ЗАКОН ЗА ЗАСЕЛВАНЕ НА БЕЖАНЦИТЕ И ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ПОМИНЪКА ИМ. С него се осигуряват парични помощи, земя до 50 дка в полята и до 120 дка в планините, безплатен дървен материал и нисколихвени заеми. Този закон е приет с цел подпомагане на бежанците, пристигнали в България след жестоко потушеното Илинденско-Преображенско въстание (1903 г.).
1921 - В КЮСТЕНДИЛ СЕ РАЖДА НИКОЛА МИРЧЕВ, ХУДОЖНИК (УМИРА 1973 Г.). Живописец, илюстратор и карикатурист. Постъпва в Художествената академия в София (1940) в класа по живопис на проф. Б. Митов. Активен член на БОНСС, сътрудник на Окръжния комитет на РМС в Кюстендил. През есента на 1941 г. поради провал в кюстендилската ремсова организация е арестуван. Осъден е от Военнополевия съд в София на 10 г. затвор. Освободен от Кюстендилския затвор на 8 септември 1944 г. През 1948 г. завършва специалност живопис в Художествената академия в класа на проф. Илия Петров. Никола Мирчев е един от основателите на в. "Стършел", на който сътрудничи през целия си живот с рисунки и карикатури. Работи като художник в Националния съвет на ОФ, в. "Работническо дело", в. "Отечествен фронт", главен редактор на сп. "Папагал".
1971 - ЗА ПРЪВ ПЪТ КОСМИЧЕСКИ АПАРАТ ОБИКАЛЯ ОКОЛО ДРУГА ПЛАНЕТА. Американската космическа совалка "Маринър 9" успешно навлиза в орбита около Марс. Апаратът е изстрелян на 30 май 1971 г. от ВВС-базата "Кейп Каневерал". "Маринър 9" изпреварва с месец съветските "Марс 2" и "Марс 3". След месеци на пустинни бури, сондата успява да изпрати изненадващо ясни снимки на планетата. След изразходване на горивото за контрол на височината апаратът се изключва на 27 октомври 1972 г. В момента "Маринър 9" е все още в орбита на Марс поне докъм 2022 г., когато апаратът ще навлезе в атмосферата на Марс.
1974 - УМИРА ВИТОРИО ДЕ СИКА, ИТАЛИАНСКИ ФИЛМОВ РЕЖИСЬОР И АКТЬОР (Р. 1902 Г.). Водеща фигура в италианския неореализъм от следвоенния период в Европа. Започва театралната си кариера през 20-те години на миналия век. Десетилетие по-късно основава собствена компания, където заедно със съпругата си продуцират и играят в поставяните пиеси. По време на Втората световна война се прехвърля на режисьорското място в киното. Незабравими остават филмите му с участието на София Лорен и Марчело Мастрояни - "Вчера, днес и утре" и "Брак по италиански", които са най-успешните му творби. Първият от тях печели "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм, а вторият е номиниран в същата категория. За да финансира режисьорските си експерименти, Де Сика продължава и актьорските си участия през всичките години на кариерата си.
1985 - НАД 23 000 ЖИТЕЛИ НА АРМЕРО, КОЛУМБИЯ, ЗАГИВАТ, след като градът им е ударен от цунами от кал, вулканична пепел и скални отломки от избухналия на 72 км вулкан Невадо дел Руис, бездействащ от 1845 г. Изригването праща със скорост до 300 км/ч. смъртоносната лавина към града по течението на р. Лагуния, като го покрива със слой, достигащ на места 5 м дебелина.