19 Май 2024неделя11:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 352

ПРАЗНИК НА НАЦИОНАЛНАТА ГВАРДЕЙСКА ЧАСТ. Приемник на създадената през 1879 г. лична гвардия на княз Александър I Батенберг. На 12 юли е осъществен първият официален ескорт на български княз. През годините гвардейската структура се променя. През 2001 г. Националната гвардейска част е утвърдена като представително военно формирование на БА и е един от символите на държавната власт заедно с националното знаме, герб и химн.

1561 - ОСВЕТЕН Е ХРАМЪТ "ВАСИЛИЙ БЛАЖЕНИ" В МОСКВА. Строителството на символа на руската столица, известен и като Покровски събор, започва през 1555 г. в памет на победата на руските войски над Казанското ханство. Храмът се състои от 8 параклиса, разположени около издигащата се над тях 9-а църква. Над всеки параклис има купол с различни шарки. През 1929 г. храмът е затворен за богослужение, свалени са камбаните и е обявен за музей. Отново започва да се използва за богослужения от 14 октомври 1991 г. Храмът е паметник на културата, включен е в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.

1851 - УМИРА ЛУИ ЖАК МАНДЕ ДАГЕР, ФРЕНСКИ ХУДОЖНИК И ДЕКОРАТОР (Р. 1787 Г.). Един от създателите на фотографията. Използвайки опитите на Жозеф Нисефор Ниепс - френски изобретател, автор на първата трайна фотографска снимка, Дагер разработва през 1839 г. първия практически осъществим фотографски метод (наречен дагеротипия). В него светлочувствителният материал е сребърен йодид. На 2 януари 1839 г. прави първата снимка на Луната.

1904 - РАЖДА СЕ ПАБЛО НЕРУДА, ЧИЛИЙСКИ ПОЕТ (УМИРА 1973 Г.). Истинското му име е Рикардо Елиесер Нефтали Рейес Басоалто. Псевдонима си избира в чест на чешкия поет Ян Неруда. Един от великите в световната поезия на ХХ в., Нобелов лауреат за литература през 1971-а. "Двайсет любовни стихотворения и една отчаяна песен" (1924) е първото произведение на Неруда с международен отзвук и едно от първите по популярност в испаноезичната литература за всички времена. Автобиографията му от 1973-а е озаглавена "Изповядвам, че живях".

1991 - VII ВНС ПРИЕМА НАСТОЯЩАТА КОНСТИТУЦИЯ НА Р БЪЛГАРИЯ. Подписите си под нея слагат 309 депутати, 4-ма подписват по-късно. Отменена е Конституцията на НРБ от 18 май 1971 г. Новият основен закон налага изграждане на държавно управление въз основа на разделение на властите. Въвежда институцията на едноличен държавен глава - президент на републиката. Предвижда се свикване на ВНС, което може да гласува промени във формата на държавното управление и устройство, както и промяна на съществени разпоредби от действащата конституция. Въвежда се институцията Конституционен съд, чиято основна задача е да гарантира върховенството и спазването на конституцията.

2008 - УМИРА ВИЛИ КАЗАСЯН, БЪЛГАРСКИ КОМПОЗИТОР (Р. 1934 Г.). Джаз музикант, аранжор и пианист от арменски произход. Баща на певицата Хилда Казасян. Кариерата му е трайно свързана с Бигбенда на БНР, където е последователно пианист, втори диригент и диригент в продължение на 38 години (1960-1998). Автор е на детски песни, филмова музика, на музика към театрални спектакли, тв и радиомюзикъли. С неговото име е свързан радиоконкурсът "Тромбата на Вили", голям е приносът му за развитието на фестивала "Златният Орфей" и тв конкурса за естрадни песни "Мелодия на годината". Носител на много музикални награди.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ