08 Август 2024четвъртък10:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 279

ДЕН НА ХОЛОКОСТА В БЪЛГАРИЯ. Обявен е с решение на Министерския съвет от 13 февруари 2003 г. като Ден на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството. На този ден през 1943 г. пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх, и софийският екзарх Стефан предотвратяват депортирането към нацистките концлагери на стотици евреи от Пловдив. На 17 март 1943 г. зам.-председателят на 25-ото Народно събрание Димитър Пешев пише писмо против депортирането на българските евреи, подкрепено от 42-ма депутати. С намесата и на обществеността българските евреи са спасени. През 2002 г. на среща на министрите на образованието на страните членки на Съвета на Европа е взето решение от 2003 г. Международният ден в памет на Холокоста, който до 2002 г. се чества на 27 януари, да се отбелязва във всяка държава, съобразено с нейната национална история.

1535 - ОТКРИТ Е АРХИПЕЛАГЪТ ГАЛАПАГОС. Докато плава към Перу, испанският свещеник и пътешественик Фрай Томас де Берланга спира на Галапагоските острови поради липса на вятър. Така открива архипелага. Галапагоските острови териториално принадлежат на Еквадор. Населението им наброява около 12 000 жители (неофициално около 30 000). Разположен е на площ от 7880 кв.км. В началото на 1978 г. ЮНЕСКО обявява острова за "територия на световното наследство", а през 1985-а - за биосферен резерват.

1861 - В САЩ СА ПУСНАТИ В ОБРАЩЕНИЕ ПЪРВИТЕ БАНКНОТИ. Всъщност за пръв път банкноти са били използвани в Китай през VII в., а в Европа това става през 1660 г., когато Стокхолмс Банко ги издава. Употребата на установени парични стойности и печатани банкноти става популярна през ХVIII в. Повечето банкноти се изработват от тежка хартия, а понякога и от лен, памук или други текстилни тъкани. Някои страни произвеждат банкноти от пластмаса.

1929 - РАЖДА СЕ СОНЯ КЪНЧЕВА, НАРОДНА ПЕВИЦА (УМИРА 2006 Г.). Една от най-ярките представителки на песенния фолклор на Североизточна България. От 1951 г., когато прави първите си записи за Радио "София", до края на живота си е записала над 270 песни, много от които са част от "Златния фонд" на БНР. Емблематични песни от репертоара й са "Теньовата стара мама", "Янкин брат Янки думаше", "Я обядвай, мамо" и др. През 2003 г. издава книгата "Песните на моя живот", в която са включени над 200 нейни песни с текст и ноти.

1940 - УМИРА МИХАИЛ БУЛГАКОВ, РУСКИ ПИСАТЕЛ (Р. 1891 Г.). Световната си слава дължи на романа "Майстора и Маргарита". Участва в Първата световна и в Руската гражданска война. Лекар по образование, но се отказва от медицината и се занимава изцяло с литературна дейност. Пише пиеси, критика, прави няколко превода и драматизации на романи, които остават неиздадени. Още приживе е превеждан на френски, английски, немски, италиански, шведски и чешки език.

1961 - НАЧАЛО НА МЕЖДУНАРОДНИЯ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ "МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ" В РУСЕ. Основан е като инициатива в рамките на българо-немското културно сътрудничество. В реализацията на фестивала от неговото създаване до днес винаги са ангажирани много национални и международни институции. От 2005-а Международният фестивал "Мартенски музикални дни" е член на Европейската асоциация на фестивалите (ЕАФ).

Осем пъти повече коли върнати от преглед

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 149

НКЖИ с нов изпълнителен директор

автор:Дума

visibility 1217

/ брой: 149

Иран прави коалиция срещу Израел

автор:Дума

visibility 1256

/ брой: 149

САЩ осуетили покушение срещу Путин и Белоусов

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 149

70 евродепутати не искат Унгария в Шенген

автор:Дума

visibility 987

/ брой: 149

Нова Зеландия отменя зелени политики

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 149

Лекари като таксиджии

автор:Аида Паникян

visibility 1904

/ брой: 149

Велико самочувствие

visibility 2136

/ брой: 149

Опасният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 2315

/ брой: 149

Глобален срив на фондовите пазари

автор:Дума

visibility 1207

/ брой: 149

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ