26 Юни 2024сряда20:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 82

529 г. пр.н.е. - издаден е първият писмен документ за правата на човека. Персийският цар Кир II Велики със завладяването на Вавилон разписва Манифеста на Кир, известен още като Цилиндъра на Кир. Каменният цилиндър е открит през 1879 г. при разкопки в Ирак. Обявен е от иранския шах Мохамед Реза Пахлави през 1960 г. за първото писмено доказателство за зачитането на правата на човека в историята. Артефактът символизира и толерантността между различните народи и вероизповедания.

1853 - в Трявна се ражда Иван Славейков, просветен деец (умира 1901 г.). Син на просветителя Петко Славейков, брат на поета Пенчо Славейков. Учи в Роберт колеж в Цариград, учителства във Враца, Стара Загора, Пловдив, София, преподава френски език в Роберт колеж. От 1884 г. е действителен член на Българското книжовно дружество, а от 1898 до 1900 г. - председател на неговия Историко-филологически клон. Кмет на София (1885-1886), народен представител (1886-1901), министър на народното просвещение в правителството на Петко Каравелов (1901).

1889 - умира Николай Чернишевски, руски писател (р. 1828 г.). Общественик, икономист и философ. При завършването на университета е убеден философ-материалист, демократ с радикални убеждения и привърженик на утопичния социализъм. Заедно с Херцен става един от създателите на народничеството. В най-известното си произведение - романа "Какво да се прави" (1862-1863) описва живота на хората от новото общество - "разумните егоисти", които живеят от своя труд и по нов начин устройват семейния си живот и живота в обществото. Заради своята политическа и литературна дейност е арестуван и осъден на каторга и заселване в Сибир.

1911 - умира Джоузеф Пулицър, американски журналист (р. 1847 г.). Публицист и издател. Приема се за родоначалник на "жълтата преса". Със средствата от завещанието му е открит факултет по журналистика към Колумбийския университет в Ню Йорк (1912) и е учредена наградата "Пулицър" - най-престижната американска награда за журналистика, литература и музика. Присъдена е за първи път на 4 юни 1917 г.

1969 - рожден ден на интернет. На тази дата е осъществен първият успешен опит на учени от Калифорнийския университет (Лос Анджелис) и от Научно-изследователския институт в Стамфорд
 (Кънектикът) да свържат два компютъра. Документ свидетелства, че късно вечерта са обменени първите електронни съобщения чрез NCP протокол. По-късно се появяват и същинските мрежи, които образуват интернет - те остават в историята под името ARPANET. Разработването им е дело на департамент на Пентагона, означаван с абревиатурата ARPA (Advanced Research Projects Agency).

2008 - умира Уилям Уортън, американски писател (р. 1925 г.). Първия си роман "Пилето" публикува през 1978 г. С него жъне голям успех, особено след като книгата е филмирана от режисьора Алън Паркър с участието на Никълъс Кейдж в главната роля. След това публикува още осем романа, два от които - "Отбой в полунощ" и "Татко"   също са филмирани.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ