01 Ноември 2024петък05:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 205

Професионален празник на българските пожарникари. На тази дата през 1905 г. става факт първото професионално обединение на пожарникарите в България. Денят е обявен за празник с решение на Министерския съвет от 12 септември 1995 г.

Празници на градовете Силистра и Бяла Слатина. Отбелязват се съответно от 1992 и 2002 г. на църковния празник Кръстовден.

407 - умира Йоан Златоуст, проповедник и богослов (р. 349 г.). Една от най-значимите личности в историята на Православната църква. Наречен Златоуст заради красноречието си. Оставил най-голямото по обем богословско творчество в Източната църква. Най-известна е "Св. Божествена Литургия на св. Йоан Златоуст", която се извършва през цялата година, освен в дните, през които е предвидено да се извършва св. Василиева и св. Преждеосвещена литургия. Канонизиран за светец през 438 г.

1849 - ражда се Иван Павлов, руски учен (умира 1936 г.). Баща на учението за висшата нервна дейност и на руската физиологическа школа. Описва явлението известно днес като условен рефлекс и доказва биологичните основи на психичната дейност. Умирайки от бронхопневмония, той диктува на асистентите си стъпка по стъпка етапите, през които минава умиращият организъм.

1867 - излиза първото издание на "Капиталът" на Карл Маркс. Единственият том, публикуван приживе на автора. Другите два са отпечатани от Фридрих Енгелс по бележките на Маркс. "Критика на политическата икономия" - една от ранните му работи, е почти изцяло включена в "Капиталът", особено началото на първи том. Самите бележки на Маркс в подготовката на писането на обширния трактат са публикувани години по-късно под заглавието "Към критика на политическата икономия".

1960 - създадена е Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Венецуела, Ирак, Иран, Кувейт и Саудитска Арабия полагат основите й на международна конференция в Багдад. Понастоящем членките на ОПЕК са 12. Целта на организацията е да контролира ценовите равнища на нефта чрез картелни споразумения. От 1965 г. централната дирекция на ОПЕК се намира във Виена, Австрия.

1984 - умира Рада Балевска, професор зоолог (р. 1903 г.). Първата жена-директор на Допълнителното земеделско училище в Долна баня, Ихтиманско, откъдето е уволнена за комунистическа дейност. Емигрира в СССР за 11 години. От 1945 г. е преподавател в Агрономо-лесовъдния факултет на СУ, по нейна инициатива се разкрива Зоотехническият факултет. Доцент и първата жена-професор в България от 1948 г. Първи директор на Националния селскостопански музей от 1970 г. (дн. Национален земеделски музей - на снимката). През 1981 г. дарява цялото си имущество на музея.

2008 - умира Георги Китов, археолог и траколог (р. 1943 г.). Автор на над 200 статии и десетина студии върху историята, археологията и религията на траките. Прави значителни открития, свързани с културата на траките. Сред тях са гробниците при Стрелча, религиозният комплекс край с. Старосел, 673-грамовата златна маска на тракийски владетел, гробницата на цар Севт III в могилата Голямата Косматка близо до Шипка, Александровската гробница до Хасково и др. Заради забележителните си постижения като археолог заслужено остава в паметта на хората като "Българският Индиана Джоунс".

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ